kcmkeyboard - en to sv translation catalogue (63 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
sv: Byte av tangentbordslayout

en: Switch to Next Keyboard Layout
sv: Byt till nästa tangentbordslayout

en: Switch keyboard layout to %1
sv: Byt tangentbordslayout till %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
sv: Lägg till layout

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, layoutSearchField)
en: Search…
sv: Sök…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
sv: Huvudgenväg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
sv: Beteckning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: KDE Keyboard Control Module
sv: KDE:s tangentbordsinställningsmodul

en: (c) 2010 Andriy Rysin
sv: © 2010 Andriy Rysin

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
sv: <h1>Tangentbord</h1> Den här inställningsmodulen kan användas för att ställa in tangentbordsparametrar och layouter.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
sv: Hårdvara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
sv: Tangentbords&modell:epning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
sv: Här kan du välja en tangentbordsmodell. Den här inställningen är oberoende av din tangentbordslayout och refererar till modellen på hårdvaran, dvs på det sätt som tangetbordet är tillverkat. Moderna tangentbord som kommer med datorer har vanligtvis två extra tangenter och refereras som "104-key"-modeller, vilket troligen är vad du vill ha om du inte vet vilken typ av tangentbord du har.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
sv: Layouter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
sv: Om du väljer bytesprinciperna "Program" eller "Fönster", påverkar bara byte av tangentbordslayout aktuellt program eller fönster.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
sv: Princip för byte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
sv: &Skrivbord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
sv: &Program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
sv: &Fönster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
sv: Genvägar för att byta layout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
sv: Huvudgenväg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
sv: Det här är en genväg för att byta layout som hanteras av X.org. Det tillåter genvägar som bara är en väljartangent.

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
sv: Tredje nivåns genväg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
sv: Det här är en genväg för att byta till den tredje nivån i aktiv layout (om det finns någon) som hanteras av X.org. Det tillåter genvägar som bara är en väljartangent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
sv: Alternativ genväg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, kdeKeySequence)
en: This is a shortcut for switching layouts. It does not support modifier-only shortcuts and also may not work in some situations (e.g. if popup is active or from screensaver).
sv: Det här är en genväg för att byta layout. Den tillåter inte en genväg som bara är en väljartangent, och fungerar dessutom kanske inte i vissa fall (t.ex. om dialogfönster är aktiva eller från skärmsläckaren).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
sv: Anpassa layouter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
sv: Flytta upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
sv: Flytta ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
sv: Reservlayouter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
sv: Huvudlayoutantal:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
sv: Avancerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
sv: A&npassa tangentbordsalternativpning

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
sv: Inga

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
sv[0]: %1 genväg
sv[1]: %1 genvägar

[ctx: layout map name]
en: Map
sv: Avbildning

en: Label
sv: Beteckning

en: Shortcut
sv: Genväg

[ctx: variant]
en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When a key is held:
sv: När en tangent hålls nere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, accentMenuRadioButton)
en: &Show accented and similar characters
sv: Vi&sa accenttecken och liknande tecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatRadioButton)
en: &Repeat the key
sv: &Upprepa tangenten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingRadioButton)
en: &Do nothing
sv: &Gör ingenting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
sv: Provområde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
sv: Gör det möjligt att prova tangentupprepning och klickvolym (glöm inte bort att verkställa ändringarna).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: If supported, this option allows you to setup the state of NumLock after Plasma startup.<p>You can configure NumLock to be turned on or off, or configure Plasma not to set NumLock state.
sv: Om det finns stöd kommer det här alternativet att låta dig ställa in status på NumLock efter starten av Plasma.<p>Du kan ställa in NumLock att vara på- eller avslaget eller anpassa Plasma så att det inte ändrar status på NumLock.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: NumLock on Plasma Startup
sv: NumLock vid start av Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
sv: &Slå på

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
sv: Slå a&v

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
sv: Lä&mna orört

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
sv: &Upprepningstakt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
sv: Om det stöds, tillåter alternativet att du ställer in fördröjningen efter en nertryckt tangent börjar skicka tangentkoder. Alternativet "Upprepningstakt" styr frekvensen hos dessa tangentkoder.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
sv: Om det stöds, tillåter alternativet att du ställer in takten som en nertryckt tangent skickar tangentkoder.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
sv:  upprepningar/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
sv: &Fördröjning:

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
sv: Tangentbordsförhandsgranskning

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
sv: Visualiseringen av tangentbordslayout

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
sv: Tangentbordsgeometrin gick inte att läsa in. Det anger ofta att den valda modellen inte stöder en specifik layout eller layoutvariant. Problemet uppstår troligen också när du försöker använda den här kombinationen av modell, layout och variant.
