kcminput - en to sv translation catalogue (74 entries)

en: Querying input devices failed. Please reopen this settings module.
sv: Förfrågan till inmatningsenheter misslyckades. Öppna inställningsmodulen igen.

en: Critical error on reading fundamental device infos of %1.
sv: Allvarligt fel vid läsning av grundläggande enhetsinformation för %1.

en: Pointer device KCM
sv: Inställningsmodul för pekarenhet

en: System Settings module for managing mice and trackballs.
sv: Systeminställningsmodul för att hantera mus och tryckplatta.

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Error while loading values. See logs for more information. Please restart this configuration module.
sv: Fel vid inläsning av värden. Se loggar för mer information. Starta om inställningsmodulen.

en: No pointer device found. Connect now.
sv: Ingen pekarenhet hittades. Anslut nu.

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
sv: Kunde inte spara alla ändringar. Se loggar för mer information. Starta om inställningsmodulen och försök igen.

en: Error while loading default values. Failed to set some options to their default values.
sv: Fel vid inläsning av förvalda värden. Några alternativ kunde inte ställas in till sina förvalda värden.

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
sv: Fel vid tillägg av nyansluten enhet. Anslut den igen och starta om inställningsmodulen.

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
sv: Pekarenhet bortkopplad. Stänger inställningsdialogrutan.

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
sv: Pekarenhet bortkopplad. Inga andra enheter hittades.

en: Device:
sv: Enhet:

en: General:
sv: Allmänt:

en: Device enabled
sv: Enhet aktiverad

en: Accept input through this device.
sv: Acceptera inmatning via enheten.

en: Left handed mode
sv: Vänsterhänt läge

en: Swap left and right buttons.
sv: Byt vänster- och högerknapp.

en: Press left and right buttons for middle-click
sv: Tryck på vänster- och högerknapp för mittenklick

en: Clicking left and right button simultaneously sends middle button click.
sv: Att klicka på vänster- och högerknappen samtidigt ger ett klick på mittenknappen.

en: Pointer speed:
sv: Pekarhastighet:

en: Acceleration profile:
sv: Accelerationsprofil:

en: Flat
sv: Enkel

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
sv: Pekaren flyttas samma avstånd som musrörelsen.

en: Adaptive
sv: Adaptiv

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
sv: Pekarens förflyttningsavstånd beror på musens rörelsehastighet.

en: Scrolling:
sv: Rullning:

en: Invert scroll direction
sv: Omvänd rullningsriktning

en: Touchscreen like scrolling.
sv: Pekskärmsliknande rullning.

en: Scrolling speed:
sv: Rullningshastighet:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
sv: Långsammare

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
sv: Snabbare

[ctx: @action:button]
en: Re-bind Additional Mouse Buttons…
sv: Bind ytterligare musknappar igen…

[ctx: @label for assigning an action to a numbered button]
en: Extra Button %1:
sv: Extraknapp %1:

[ctx: @action:button]
en: Press the mouse button for which you want to add a key binding
sv: Tryck på musknappen som du vill lägga till en tangentbindning för

[ctx: @action:button, %1 is the translation of 'Extra Button %1' from above]
en: Enter the new key combination for %1
sv: Ange den nya tangentkombinationen för %1

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action:button]
en: Press a mouse button
sv: Tryck på en musknapp

[ctx: @action:button, Bind a mousebutton to keyboard key(s)]
en: Add Binding…
sv: Lägg till bindning…

[ctx: @action:button]
en: Go back
sv: Gå tillbaka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
sv: <h1>Mus</h1> Den här modulen låter dig göra diverse inställningar för att ändra hur pekdonet fungerar. Pekdonet kan vara en mus, en snurrboll, eller någon annan sorts maskinvara som ger en liknande funktion.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
sv: A&llmänt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
sv: Om du är vänsterhänt kanske du föredrar att byta funktion på vänster och höger knapp på pekdonet genom att markera alternativet "Vänsterhänt". Om pekdonet har fler än två knappar kommer bara de som fungerar som vänster och höger knapp att påverkas. Mittenknappen kommer till exempel inte att påverkas om du har en mus med tre knappar.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
sv: Knappordning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
sv: Höge&rhänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
sv: V&änsterhänt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
sv: Ändra rullningsriktning för mushjulet eller den fjärde och femte musknappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
sv: Omvänd rullnin&gsriktning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
sv: Avancerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
sv: Acceleration för pekare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
sv: Tröskelvärde för pekare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
sv: Intervall för dubbelklick:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
sv: Tid för start av drag och släpp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
sv: Avstånd för start av drag och släpp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
sv: Mushjulet rullar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
sv: <p>Det här alternativet låter dig ändra på förhållandet mellan det avstånd som muspekaren flyttar sig på skärmen och rörelsen för den fysiska enheten (som kan vara en mus, snurrboll eller något annat pekdon).</p><p> Ett stort värde på accelerationen kommer att leda till stora muspekarrörelser på skärmen även när du bara gör små rörelser med den fysiska enheten. Om du väljer ett väldigt högt värde kan det få effekten att muspekaren flyger omkring över skärmen och är svår att kontrollera.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
sv: <p>Tröskelvärdet är det kortaste avstånd som muspekaren måste flytta sig på skärmen innan accelerationen får någon effekt. Om rörelsen är mindre än tröskelvärdet kommer muspekaren att förflytta sig som om accelerationen var inställd till 1X.</p><p> Det kommer alltså inte att ske någon acceleration alls om du bara gör små rörelser med den fysiska enheten, vilket ger dig större precision. När du gör stora rörelser med den fysiska enheten kan du snabbt flytta muspekaren till olika delar av skärmen.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
sv: Intervallet för dubbelklick är den maximala tid (i millisekunder) som tillåts mellan två musklick för att de ska tolkas som ett dubbelklick. Om det andra klicket inträffar efter mer än så lång tid efter det första klicket, kommer de att behandlas som två separata enkelklick.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
sv:  ms

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
sv: Om du klickar med musen (t ex i en flerradseditor) och börjar dra musen inom tiden för drag och släpp, kommer en drag- och släppoperation att påbörjas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
sv: Om du klickar med musen och börjar dra musen åtminstone drag- och släppavståndet, kommer en drag- och släppoperation att påbörjas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
sv: Om du använder rullningshjulet på en mus, anger detta värde antalet rader som rullas vid varje rörelse av hjulet. Observera att om detta antal överskrider antal synliga rader, kommer det att ignoreras och hjulrullningen hanteras som en sida upp/ner-rörelse.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
sv: Tangentbordsnavigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
sv: Fl&ytta musen med tangentbordet (använd numeriska tangentbordet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
sv: Accelerationsför&dröjning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
sv: Upp&repningsintervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
sv: Accelerations&tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
sv: Ma&ximal hastighet:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
sv:  bildpunkter/sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
sv: Acceleratio&nsprofil:

en: Mouse
sv: Mus

en: (c) 1997 - 2018 Mouse developers
sv: © 1997 - 2018 Musutvecklare

en:  pixel |  pixels
sv[0]:  bildpunkt
sv[1]:  bildpunkter

en:  line |  lines
sv[0]:  rad
sv[1]:  rader
