plasma-desktop - en to sv translation catalogue (109 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @action:button Two keybinds for a dial, up & down]
en: %1 && %2
sv: %1 och %2

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
sv: Inga

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
sv: Musens vänsterknapp

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
sv: Musens högerknapp

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
sv: Musens mittenknapp

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
sv: Programdefinierad

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
sv: Pennknapp %1

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
sv: Hjul

en: Default
sv: Förval

en: Portrait
sv: Stående

en: Landscape
sv: Liggande

en: Inverted Portrait
sv: Inverterat stående

en: Inverted Landscape
sv: Inverterat liggande

en: Follow the Current Screen
sv: Följ nuvarande skärm

en: All Screens
sv: Alla skärmar

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
sv: %1 - (%2,%3 %4 × %5)

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
sv: Sträck och fyll

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
sv: Behåll proportion och anpassa

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
sv: Avbilda till del

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
sv: Pennknapp %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
sv: pennknapp %1

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
sv: Välj åtgärd för vridreglage

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
sv: Välj knappåtgärd

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
sv: Välj vilken åtgärd som ska utföras när %1 vrids:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
sv: Välj vilken åtgärd som ska utföras när %1 trycks:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
sv: Överlämna till program

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
sv: Skicka tangentbordstangent

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
sv: Skicka tangentbordstangenter

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
sv: Skicka klick med musknapp

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
sv: Skicka pennknapp

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
sv: Fungera som mushjul

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
sv: Gör ingenting

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
sv: Den här knappen på ritplattan vidarebefordras till programmet med fokus, vilket kan bestämma hur den ska hanteras.

en: Up:
sv: Upp:

en: Down:
sv: Ner:

en: Speed:
sv: Hastighet:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
sv: Vänsterklick

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
sv: Mittenklick

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
sv: Högerklick

[ctx: @option:check The shift modifier on the keyboard]
en: Shift
sv: Skift

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
sv: Knapp 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
sv: Knapp 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
sv: Knapp 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
sv: Fungera som ett mushjul.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
sv: Den här knappen är inaktiverad och gör  ingenting.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
sv: Pennkalibrering

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
sv: Tryck på målen igen för att bekräfta den nya kalibreringen.<nl/><nl/><b>Återgår till standardkalibreringen om %1 sekunder om inte ytterligare åtgärder vidtas.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
sv: Kalibreringen är färdig och sparad.<nl/><nl/>Förfina kalibreringen ytterligare eller stäng fönstret.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
sv: Tryck på mitten av varje mål.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
sv: Förfina befintlig kalibrering

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
sv: Nollställ och försök igen

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
sv: Kalibrera från början

[ctx: @action:button]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Map to screen:
sv: Avbilda på skärm:

en: Orientation:
sv: Orientering:

en: Not Applicable
sv: inte tillämplig

en: Mapped Area:
sv: Avbildat område:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
sv: Lås proportion

[ctx: tablet area position - size]
en: %1,%2 - %3×%4
sv: %1,%2 - %3 × %4

en: Resize the screen area
sv: Ändra storlek på skärmytan

[ctx: tablet area position - size]
en: %1%,%2% - %3%×%4%
sv: %1 %,%2 % - %3 % × %4 %

en: Resize the tablet area
sv: Ändra storlek på ritplattans yta

en: No drawing tablets found
sv: Inga ritplattor hittades

en: Connect a drawing tablet
sv: Anslut en ritplatta

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
sv: Testa ritplatta…

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
sv: Den här enheten hanteras av en användardrivrutin som du har installerat. Använd drivrutinen för att anpassa ritplattan istället för att använda inställningarna här, om inte annat specifikt anges.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
sv: Enhet:

[ctx: @title:tab]
en: Display
sv: Visning

[ctx: @title:tab]
en: Pen
sv: Penna

[ctx: @title:tab]
en: Pad
sv: Vaddering

en: Pad ring %1:
sv: Plattans vridreglage %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
sv: plattans vridreglage %1

en: Pad dial %1:
sv: Plattans vridreglage %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
sv: plattans vridreglage %1

en: Pad button %1:
sv: Plattans knapp %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
sv: plattans knapp %1

en: Left-handed mode:
sv: Vänsterhänt läge:

[ctx: Enable left-handed mode]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
sv: Talar om för enheten att hantera vänsterhänta användare. Effekten varierar beroende på enhet, men ofta vänder det på knapparnas funktion så att ritplattan kan användas upp och ner.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
sv: Läge:

[ctx: Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
sv: Penna

en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
sv: Markören följer där du rör pennan på ytan

[ctx: Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
sv: Mus

en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
sv: Att flytta pennan på ytan flyttar markören i förhållande till var den var, som en mus

en: Pen Pressure:
sv: Penntryck:

[ctx: % of minimum pen pressure]
en: %1%
sv: %1 %

[ctx: % of maximum pen pressure]
en: %1%
sv: %1 %

[ctx: 100% or maximum pen pressure]
en: 100%
sv: 100 %

[ctx: 0% or zero pen pressure]
en: 0%
sv: 0 %

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
sv: Den här kurvan bestämmer förhållandet mellan trycket på pennan och de tryckvärden som tas emot av program.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
sv: Tryckintervall:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
sv: Tryck ovanför eller under tröskeln begränsas, och det blir det nya verkliga intervallet.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
sv: Kalibrering pågår

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
sv: Kalibrera

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
sv: Kalibrering stöds inte

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
sv: Nollställ egen kalibrering

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
sv: Du har kalibrerat den här ritplattan manuellt. Om det inte längre fungerar korrekt, försök att nollställa det först.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
sv: Testa ritplatta

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
sv: Tryck penna X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
sv: Släpp penna X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
sv: Flytta penna X=%1 Y=%2 P=%3 % TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
sv: Tryck plattans knapp B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
sv: Släpp plattans knapp B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
sv: Flytta plattans vridreglage V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
sv: ## Förklaring:
    # X, Y - händelsekoordinat
    # P - tryck
    # TX, TY - lutning

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
sv: Rensa
