plasma-desktop - en to sv translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
sv: Namn på färgschema

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
sv: Enkelklicka för att öppna filer

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
sv: Byt paketet för utseende och känsla beroende på tid på dygnet

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
sv: Globalt paket för utseende och känsla

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
sv: Alternativt globalt paket för utseende och känsla

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
sv: Animeringshastighet

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
sv: Ändra globalt tema

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
sv: Globalt tema

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
sv: Tema:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
sv: Automatiskt

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
sv: Använd "%1" under dagen och "%2" på natten

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
sv: Fler utseendeinställningar:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
sv: Animeringshastighet:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
sv: Långsam

[ctx: Animation speed]
en: Instant
sv: Omedelbar

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
sv: Att klicka på filer och kataloger:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
sv: Markerar dem

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
sv: Öppna genom att dubbelklicka istället

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
sv: Öppnar dem

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
sv: Markera genom att klicka på objektets markeringsindikering

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
sv: Fler beteendeinställningar:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
sv: Oftast använda sidor:
