plasma-desktop - en to sv translation catalogue (80 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
sv: Start

[ctx: @item:intable]
en: Window Management
sv: Fönsterhantering

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Workspace
sv: Plasma arbetsyta

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
sv: Fel när genväg %1 skulle sparas: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
sv: Fel vid tillägg av %1, det verkar som det inte har några åtgärder.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
sv: Fel vid kommunikation med den globala genvägstjänsten

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
sv: Misslyckades kommunicera med global genvägsdemon

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
sv: Genvägen <shortcut>%1</shortcut> är redan tilldelad till den vanliga %2-åtgärden <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Ändra tilldelningen till %4?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
sv: Genvägen <shortcut>%1</shortcut> är redan tilldelad till åtgärden <interface>%2</interface> i <application>%3</application>.<nl/><nl/>Ändra den till åtgärden <interface>%4</interface> i <application>%5</application>?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
sv: Lös upp genvägskonflikter

[ctx: @action:button]
en: Reassign
sv: Ändra tilldelning

en: File
sv: Arkiv

en: Edit
sv: Redigera

en: Navigation
sv: Navigering

en: View
sv: Visa

en: Settings
sv: Inställningar

en: Help
sv: Hjälp

[ctx: @title:group list section name]
en: Applications
sv: Program

[ctx: @title:group list section name]
en: Commands
sv: Kommandon

[ctx: @title:group list section name]
en: System Services
sv: Systemtjänster

[ctx: @title:group list section name]
en: Common Actions
sv: Vanliga åtgärder

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
sv: Importera…

[ctx: @action:button accessible]
en: Import shortcut scheme
sv: Importera genvägssystem

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
sv: Avbryt export

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
sv: Exportera...

[ctx: @action:button accessible]
en: Export shortcut scheme
sv: Exportera genvägssystem

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
sv: Lägg till ny

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
sv: Program…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new application
sv: Lägg till nytt program

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
sv: Kommando eller skript…

[ctx: @action:menu accessible]
en: Add new command or script
sv: Lägg till nytt kommando eller skript

[ctx: @info:status inlinemessage]
en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
sv: Kan inte exportera system medan det finns osparade ändringar

[ctx: @info:usagetip]
en: Select the components below that should be included in the exported scheme
sv: Markera komponenterna nedan som ska ingå i det exporterade systemet

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
sv: Exportera %1

[ctx: @action:button %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
sv: Redigera kommando för %1

[ctx: @action:button %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
sv: Ta bort alla genvägar för %1

[ctx: @action:button]
en: Undo deletion
sv: Ångra borttagning

[ctx: @info:status placeholdermessage]
en: No items matched the search terms
sv: Inga objekt motsvarade sökbegreppen

[ctx: @info]
en: These shortcuts will be deleted when changes are applied.
sv: Genvägarna tas bort när ändringar verkställs.

[ctx: @action:button]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: @action:button]
en: Undo deleting shortcuts
sv: Ångra borttagning av genvägar

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage]
en: Select an item from the list to view its shortcuts here
sv: Välj ett objekt i listan för att visa dess genvägar här

[ctx: @title:window dialog]
en: Export Shortcut Scheme
sv: Exportera genvägssystem

[ctx: @title:window dialog]
en: Import Shortcut Scheme
sv: Importera genvägssystem

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
sv: Genvägssystem (*.kksrc)

[ctx: @title:window dialog]
en: Edit Command
sv: Redigera kommando

[ctx: @title:window dialog]
en: Add Command
sv: Lägg till kommando

[ctx: @action:button in dialog, save changes to custom command]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action:button in dialog, add entry as new custom command]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:button accessible]
en: Save command
sv: Spara kommando

[ctx: @action:button accessible]
en: Add command
sv: Lägg till kommando

[ctx: @info:usagetip]
en: Enter a command or choose a script file:
sv: Ange ett kommando eller välj en skriptfil:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
sv: Kommando:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
sv: Kommando

[ctx: @action:button]
en: Choose…
sv: Välj…

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
sv: Välj skriptfil

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
sv: Ange namn här

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
sv: Välj skriptfil

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
sv: Skriptfiler (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)

[ctx: @label:listbox regarding 'shortcut schemes']
en: Select the scheme to import:
sv: Välj system att importera:

[ctx: @item:inlistbox regarding 'shortcut schemes']
en: Custom Scheme
sv: Eget system

[ctx: @action:button]
en: Select File…
sv: Välj fil…

[ctx: @action:button import shortcut scheme]
en: Import
sv: Importera

[ctx: @action:button accessible]
en: Select shortcut scheme file
sv: Välj genvägssystemfil

[ctx: @action:button accessible]
en: Add shortcut scheme
sv: Lägg till genvägssystem

[ctx: @action:button Collapse shortcuts view]
en: Collapse
sv: Dra ihop

[ctx: @action:button]
en: Expand to configure shortcuts
sv: Expandera för att anpassa genvägar

[ctx: @info:whatsthis accessible name %1 is shortcut label (not sequence)]
en: Editing shortcut: %1
sv: Redigerar genväg: %1

[ctx: @info:status]
en: No active shortcuts
sv: Inga aktiva genvägar

[ctx: @title:column %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
sv[0]: Standardgenväg
sv[1]: Standardgenvägar

[ctx: @label for shortcut with no default bindings]
en: No default shortcuts
sv: Ingen standardgenväg

[ctx: @info:whatsthis accessible name]
en: Default shortcut %1 is enabled.
sv: Standardgenväg %1 är aktiverad.

[ctx: @info:whatsthis accessible name]
en: Default shortcut %1 is disabled.
sv: Standardgenväg %1 är inaktiverad.

[ctx: @title:column]
en: Custom shortcuts
sv: Egna genvägar

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
sv: Ta bort genväg

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
sv: Lägg till…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
sv: Lägg till egen genväg

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
sv: Avbryt definition av genväg
