plasma-desktop - en to ta translation catalogue (102 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
ta: முடக்கப்பட்டுள்ளது

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
ta: ஏதுமில்லை

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
ta: ஏதுமில்லை

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
ta: இடது சுட்டி பட்டன்

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
ta: வலது சுட்டி பட்டன்

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
ta: நடு சுட்டி பட்டன்

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
ta: செயலியால் வகுக்கப்படுவது

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
ta: பேனா பட்டன் %1

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
ta: உருள் சக்கரம்

en: Default
ta: இயல்பிருப்பு

en: Portrait
ta: செங்குத்தாக

en: Landscape
ta: கிடைமட்டமாக

en: Inverted Portrait
ta: புரட்டி செங்குத்தாக

en: Inverted Landscape
ta: புரட்டி கிடைமட்டமாக

en: Follow the Current Screen
ta: குவியமுள்ள திரையை பயன்படுத்து

en: All Screens
ta: அனைத்து திரைகள்

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
ta: நீட்டி திரையை நிரப்பு

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
ta: உருவ விகிதத்தை மாற்றாமல் திரைக்குள் பொருத்து

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
ta: திரையின் பகுதிக்கு இணை

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
ta: பேனா பட்டன் %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
ta: பேனா பட்டன் %1

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
ta: திருகி/வளையத்திற்கான செயலைத் தெர்ந்தெடுப்பது

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
ta: பட்டனுக்கான செயலைத் தெர்ந்தெடுப்பது

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
ta: %1 தனை சுழற்றும்போது செய்ய வேண்டியது:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
ta: %1-ஐ அழுத்தம்போது என்ன செய்ய வேண்டும்:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
ta: செயலியைப் பொறுத்து

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
ta: விசைப்பலகை பட்டனை அனுப்பு

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
ta: விசைப்பலகை பட்டனை அனுப்பு

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
ta: சுட்டி கிளிக்கை அனுப்பு

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
ta: பேனா பட்டனை அனுப்பு

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
ta: உருள் சக்கரத்தைப் போல் செயல்படு

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
ta: ஒன்றும் செய்யாதே

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
ta: குவயத்திலுள்ள செயலிக்கு இப்பட்டன் அனுப்பப்படும்; அச்செயலி இப்பட்டனை எப்படி கையாள்வதென முடிவு செய்யும்.

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned upwards]
en: Up:
ta: மேலே:

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned downwards]
en: Down:
ta: கீழே:

[ctx: @label:slider Speed for how often this dial/ring should emit key events]
en: Speed:
ta: வேகம்:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
ta: இடது கிளிக்

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
ta: நடு கிளிக்

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
ta: வலது கிளிக்

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
ta: பட்டன் 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
ta: பட்டன் 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
ta: பட்டன் 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
ta: சுட்டியிலுள்ள உருள் சக்கரத்தைப் போல செயல்படும்.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
ta: இப்பட்டன் முடக்கப்பட்டுள்ளது; எதுவும் செய்யாது.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
ta: பேனா அளதிருத்தம்

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
ta: புதிய அளவுதிருத்தத்தை உறுதிப்படுத்த குறிகளை மறுபடியும் தட்டவும். <nl/><nl/><b> ஒன்றும் செய்யாத பட்சத்தில், %1 நொடிகளில் இயல்பிருப்பு மீட்டமைக்கப்படும்.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
ta: அளதிருத்தம் முடிவடைந்து செமிக்கப்பட்டுள்ளது.<nl/><nl/>அளதிருத்தத்தை மேம்படுத்தலாம் அல்லது இச்சாளரத்தை மூடலாம்.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
ta: ஒவ்வொரு குறியின் நடுப்பகுதியை தட்டவும்.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
ta: ஏற்கனவேயுள்ள அளதிருத்தத்தை மேம்படுத்து

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
ta: மீட்டமைத்து மறுபடியும் முயற்சி

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
ta: முதலிலிருந்து அளதிருத்து

[ctx: @action:button]
en: Close
ta: மூடு

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ta: ரத்து செய்

[ctx: @label:listbox]
en: Map to screen:
ta: திரைக்கு இணை:

[ctx: @label:listbox]
en: Orientation:
ta: நோக்குநிலை:

[ctx: @label substitute for unavailable orientation change]
en: Not Applicable
ta: பொருந்தாதது

[ctx: @label:listbox]
en: Mapped Area:
ta: இணைக்கப்படும் பரப்பளவு:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
ta: உருவ விகித‍த்தை பூட்டு

[ctx: @action:button]
en: Resize the screen area
ta: திரையிலுள்ள பரப்பளவை மாற்று

[ctx: @action:button]
en: Resize the tablet area
ta: வரைபலகையிலுள்ள பரப்பளவை மாற்று

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No drawing tablets found
ta: வரைபலகைகளேதும் கண்டுபிடிக்கப்படவில்லை

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: Connect a drawing tablet
ta: வரைபலகையை இணைக்கவும்

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
ta: வரைபலகையை சோதி…

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
ta: இச்சாதனம் நீங்கள் நிறுவியுள்ள தனிப்பட்ட நிரலால் நிர்வகிக்கப்படுகிறது. இதை அந்நிரலிலேயே மாற்றியமைக்க வேண்டும்.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
ta: சாதனம்:

[ctx: @title:tab]
en: Display
ta: திரை

[ctx: @title:tab]
en: Pen
ta: பேனா

[ctx: @title:tab]
en: Pad
ta: வரைபலகை

[ctx: @info placeholdermessage main text]
en: No pad inputs found
ta: வரைபலகையேதும் கண்டுபிடிக்கப்படவில்லை

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: No buttons or other inputs were detected. This could mean the driver for this device is missing.
ta: எந்த பட்டனோ வேறுபட்ட உள்ளீட்டு சாதனமோ கண்டுபிடிக்கப்படவில்லை. உரிய சாதனநிரல் நிறுவப்படாதது இதற்கு காரணமாக இருக்கலாம்.

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of ring]
en: Pad ring %1:
ta: வரைபலகை வளையம் %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
ta: வரைபலகை வளையம்/திருகி %1:

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of dial]
en: Pad dial %1:
ta: வரைபலகை திருகி %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
ta: பலகை திருகி %1

[ctx: @label for graphics tablet button config, % is number of button]
en: Pad button %1:
ta: வரைபலகை பட்டன் %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
ta: வரைபலகை பட்டன் %1

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Left-handed mode:
ta: இடதுகை பயன்முறை:

[ctx: @option:check Enable left-handed mode]
en: Enable
ta: இயக்கு

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
ta: இடக்கை பயனர்களுக்கு இணங்குமாறு சாதனத்திறுக் கட்டளையிடும். பெரும்பாலும், இது வரைபலகையைத் தலைகீழாக பயன்படுத்தும் விதத்தில் பட்டன்களை புரட்டும்.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
ta: பயன்முறை:

[ctx: @option:radio Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
ta: பேனா

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
ta: வரைபலகையில் எங்கு பேனாவை வைக்கிறீர்களோ, அதற்குரிய இடத்திற்கு இடஞ்சுட்டி நகர்த்தப்படும்

[ctx: @option:radio Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
ta: சுட்டி

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
ta: இடஞ்சுட்டி அதன் தற்போதைய இருப்பிடத்தைப் பொறுத்து நகரும் (சாதாரண சுட்டியைப் போல)

[ctx: @label prefix for pen pressure curve config]
en: Pen Pressure:
ta: பேனா அழுத்தம்:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
ta: பேனாமீத் நீங்கள் இடும் அழுத்தம், செயலிக்கு எவ்வாறு மாற்றி அனுப்பப்பட வேண்டுமென்பதை இது தீர்மானிக்கும்

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
ta: அழுத்த வீச்சு:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
ta: அமைக்கப்பட்டுள்ள வரம்பில் அடங்கா அழுத்தத்தின் விளைவு, வரம்பின் எல்லை மதிப்பிற்கான விளைவுபோல் இருக்கும். அதாவது இந்த வரம்பிற்குள் உள்ள அழுத்த மாறுபாடுகளே கணினியால் பொருட்படுத்தப்படும்.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
ta: அளதிருத்தம் செயலிலுள்ளது

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
ta: அளவொப்புமை

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
ta: அளதிருத்தம் ஆதரிக்கப்படவில்லை

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
ta: தனிப்பயன் அளதிருத்தத்தை செயல்நீக்கு

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
ta: இப்பலகையை கைமுறையாக அளவுதிருத்தியுள்ளீர். ஏதேனும் சிக்கலிருந்தால், முதலில் அளவுதிருத்தத்தை மீட்டமைத்து பார்க்கவும்.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
ta: வரைபலகை சோதிப்பிடம்

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
ta: எழுதுகோல் அழுத்தப்பட்டது: X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
ta: எழுதுகோல் தூக்கப்பட்டது: X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
ta: எழுதுகோல் நகர்த்தப்பட்டது: X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
ta: வரைபலகை பட்டன் அழுத்தப்பட்டது B=%1:

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
ta: வரைபலகை பட்டன் விடுவிக்கப்பட்டது B=%1:

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
ta: வரைபலகை திருகி நகரந்தது V120=%1:

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
ta: ## விளக்கம்:
    # X, Y - நிகழ்வின் ஆயங்கள்
    # P - அழுத்தம்
    # TX,TY - சாய்வுநிலை

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
ta: காலியாக்கு
