kcmkclock - en to th translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
th: วันและเวลา

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
th: คุณสามารถเปลี่ยนวันที่ของเดือน, เดือน และปีของระบบได้ที่นี่

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
th: เขตเวลา

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
th: เพื่อเปลี่ยนเขตเวลาท้องถิ่นของคุณ ให้เลือกพื้นที่ของคุณจากรายการด้านล่างนี้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
th: เขตเวลาท้องถิ่นปัจจุบัน:

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
th: ไม่พบเครื่องมือสำหรับการใช้งาน NTP โปรดทำการติดตั้งโปรแกรมคำสั่ง 'ntpdate' หรือ 'rdate' เพื่อให้สามารถทำการปรับค่าวันและเวลาอัตโนมัติได้

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
th: คุณสามารถเปลี่ยนเวลาของระบบได้ที่นี่ คลิกที่ช่องชั่วโมง, นาที หรือ วินาที เพื่อเปลี่ยนค่าของมัน, หรืออาจใช้ทั้งปุ่มขึ้นและลงที่อยู่ทางด้านขวา หรือป้อนค่าใหม่เข้าไปโดยตรง

en: Unable to contact time server: %1.
th: ไม่สามารถติดต่อกับแม่ข่ายบริการเวลา: %1

en: Can not set date.
th: ไม่สามารถปรับวันที่ได้

en: Error setting new time zone.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการตั้งค่าเขตเวลาใหม่

en: Time zone Error
th: เกิดข้อผิดพลาดกับเขตเวลา

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
th: <h1>วันและเวลา</h1> มอดูลนี้ ช่วยให้คุณสามารถตั้งค่าวันและเวลาของระบบได้ ซึ่งการตั้งค่านี้ ไม่เพียงจะมีผลกับคุณในฐานะผู้ใช้เท่านั้น แต่จะมีผลต่อทั้งระบบด้วย คุณสามารถเปลี่ยนการตั้งค่านี้ได้ เมื่อคุณใช้งานโปรแกรม 'ตั้งค่าระบบ' ในฐานะผู้ดูแลระบบเท่านั้น แต่ถ้าคุณไม่มีสิทธิ์เช่นนั้น และคิดเวลาของระบบไม่ถูกต้อง โปรดแจ้งกับผู้ดูแลระบบของคุณ

en: KDE Clock Control Module
th: มอดูลปรับแต่งเวลาระบบบน KDE

en: (c) 1996 - 2001 Luca Montecchiani
th: สงวนลิขสิทธิ์ (c) 1996 - 2001 Luca Montecchiani

en: Original author
th: ผู้เขียนเดิม

en: Current Maintainer
th: ผู้ดูแลปัจจุบัน

en: Added NTP support
th: เพิ่มส่วนรองรับ NTP

en: <h1>Date & Time</h1> This control module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
th: <h1>วันและเวลา</h1> มอดูลนี้ ช่วยให้คุณสามารถตั้งค่าวันและเวลาของระบบได้ ซึ่งการตั้งค่านี้ ไม่เพียงจะมีผลกับคุณในฐานะผู้ใช้เท่านั้น แต่จะมีผลต่อทั้งระบบด้วย คุณสามารถเปลี่ยนการตั้งค่านี้ได้ เมื่อคุณใช้งานโปรแกรม 'ตั้งค่าระบบ' ในฐานะผู้ดูแลระบบเท่านั้น แต่ถ้าคุณไม่มีสิทธิ์เช่นนั้น และคิดเวลาของระบบไม่ถูกต้อง โปรดติดต่อกับผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
th: ไม่สามารถตรวจสอบสิทธิ์/ประมวลผลการกระทำต่อไปนี้ได้: %1, %2
