kcmkonq - en to tr translation catalogue (25 entries)

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Documents
tr: Belgeler

en: Downloads
tr: İndirilenler

en: Music
tr: Müzik

en: Pictures
tr: Resimler

en: Videos
tr: Videolar

en: Public
tr: Genel

en: Templates
tr: Şablonlar

en: <h1>Paths</h1>
    This module allows you to choose where in the filesystem the files on your desktop should be stored.
    Use the "Whats This?" (Shift+F1) to get help on specific options.
tr: <h1>Yollar</h1>
    Bu modül, masaüstünüzdeki dosyaların nerede saklanacağını seçmenizi sağlar.
    Özel seçenekler hakkında bilgi almak için "Bu Nedir?" (Shift+F1) kullanın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Desktop path:
tr: Masaüstü yolu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_desktopLocation)
en: This folder contains all the files which you see on your desktop. You can change the location of this folder if you want to, and the contents will move automatically to the new location as well.
tr: Bu klasörde masaüstünde gördüğünüz tüm dosyalar yer alır. Dilerseniz bu klasörün konumunu değiştirebilirsiniz. Değiştirirseniz dizinin içeriği de otomatik olarak yeni konuma taşınacaktır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Documents path:
tr: Belgeler yolu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_documentsLocation)
en: This folder will be used by default to load or save documents from or to.
tr: Bu klasör, belgelerinizi kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloads path:
tr: İndirilenler yolu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_downloadsLocation)
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
tr: Bu klasör, indirilen dosyalarınızı kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Videos path:
tr: Videolar yolu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_videosLocation)
en: This folder will be used by default to load or save movies from or to.
tr: Bu klasör, filmlerinizi kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Pictures path:
tr: Resimler yolu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_picturesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save pictures from or to.
tr: Bu klasör, resim dosyalarınızı kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Music path:
tr: Müzikler yolu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_musicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save music from or to.
tr: Bu klasör, müziklerinizi kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Public path:
tr: Genel yol:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_publicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save public shares from or to.
tr: Bu klasör, genel paylaşımlardan yüklemek veya paylaşımlara kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Templates path:
tr: Şablonlar yolu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_templatesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save templates from or to.
tr: Bu klasör, şablonlardan yüklemek veya şablonları kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.
