plasma-desktop - en to tr translation catalogue (16 entries)

en: Position on screen:
tr: Ekrandaki konum:

en: Top
tr: Üst

en: Center
tr: Orta

en: Activation:
tr: Etkinleştirme:

[ctx: @option:check]
en: Activate when pressing any key on the desktop
tr: Masaüstünde herhangi bir düğmeye basıldığında etkinleştir

en: History:
tr: Geçmiş:

[ctx: @option:check]
en: Remember past searches
tr: Önceki aramaları anımsa

[ctx: @option:check]
en: Retain last search when re-opening
tr: Yeniden açarken son aramayı tut

[ctx: @option:check]
en: Activity-aware (last search and history)
tr: Etkinliklerin farkında (son arama ve geçmiş)

en: Clear History
tr: Geçmişi Temizle

[ctx: @action:button %1 activity name]
en: Clear History for Activity "%1"
tr: "%1" Etkinliği için Geçmişi Temizle

en: Clear History…
tr: Geçmişi Temizle…

[ctx: @item:inmenu delete krunner history for all activities]
en: For all activities
tr: Tüm etkinlikler için

[ctx: @item:inmenu delete krunner history for this activity]
en: For activity "%1"
tr: "%1" etkinliği için

[ctx: @label]
en: Plugins:
tr: Eklentiler:

[ctx: @action:button]
en: Configure Enabled Search Plugins…
tr: Etkin Arama Eklentilerini Yapılandır…
