plasma-desktop - en to tr translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
tr: Etkinlik geçmişinin kaç ay tutulacağı

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
tr: Etkinlik geçmişinde hangi verinin tutulacağı

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
tr: Etkinlik geçmişinin kaydedileceği uygulamalar listesi

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
tr: Etkinlik geçmişinin kaydedilmeyeceği uygulamalar listesi

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
tr: Sonsuza dek

en: Forget the last hour
tr: Son bir saati unut

en: Forget the last two hours
tr: Son iki saati unut

en: Forget a day
tr: Son bir günü unut

en: Forget everything
tr: Her şeyi unut

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
tr[0]:  ay
tr[1]:  ay

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: For
tr: Şu kadar zaman için:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
tr: Etkinlik geçmişi temizlendi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
tr: Geçmişi tut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
tr: Geçmişi Temizle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
tr: Tüm uygul&amalar için

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
tr: A&nımsama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
tr: Ya&lnızca belirli uygulamalar için:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
tr: Açılan belgeleri anımsa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Blacklist applications not on the list
tr: Listede olmayan uygulamaları engelle
