kcmkeyboard - en to tr translation catalogue (65 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
tr: Klavye Düzeni Değiştirici

en: Switch to Next Keyboard Layout
tr: Sonraki Klavye Düzenine Geç

en: Switch keyboard layout to %1
tr: Klavye düzenini '%1' yap

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
tr: Düzen Ekle

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, layoutSearchField)
en: Search…
tr: Ara…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
tr: Kısayol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
tr: Etiket:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
tr: Önizleme

en: KDE Keyboard Control Module
tr: KDE Klavye Denetim Modülü

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
tr: <h1>Klavye</h1> Bu denetim modülü, klavye parametrelerinin ve düzeninin yapılandırılması için kullanılır.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
tr: Donanım

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
tr: Klavye &modeli:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
tr: Burada bir klavye modeli seçebilirsiniz. Bu seçenek klavye düzeninizden bağımsızdır ve "donanım" modelinize başvurur (örn. klavyenizin üretildiği gibi). Bilgisayarınızla gelen çağdaş klavyeler genellikle iki ek düğme içerir ve bunlar "104 düğme" modelleri olarak adlandırılırlar. Eğer hangi tür klavyeye sahip olduğunuzu bilmiyorsanız istediğiniz seçenek budur.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
tr: Düzenler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
tr: Eğer "Uygulama" veya "Pencere" değiştirme ilkesini seçerseniz, klavye düzenini değiştirmek yalnızca geçerli uygulama veya pencereyi etkileyecektir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
tr: Değiştirme Politikası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
tr: &Genel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
tr: &Masaüstü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
tr: &Uygulama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
tr: &Pencere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
tr: Düzen Değiştirme Kısayolları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
tr: Ana kısayollar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
tr: Bu, X.org tarafından ele alınan düzenleri değiştirmek için bir kısayoldur. Yalnızca değiştirici kısayollarına izin verir.

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
tr: Hiçbiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
tr: 3. düzey kısayollar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
tr: Bu, X.org tarafından ele alınan geçerli düzenin üçüncü düzeyine (eğer varsa) geçiş için bir kısayoldur. Yalnızca değiştirici kısayollarına izin verir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
tr: Alternatif kısayol:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, kdeKeySequence)
en: This is a shortcut for switching layouts. It does not support modifier-only shortcuts and also may not work in some situations (e.g. if popup is active or from screensaver).
tr: Bu, düzenleri değiştirmek için bir kısayoldur. Yalnızca değiştirici kısayollarını desteklemez ve bazı durumlarda çalışmayabilir (örn. bir açılır pencere etkinse veya bir ekran koruyucusunda).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
tr: Düzenleri yapılandır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
tr: Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
tr: Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
tr: Yedek düzenler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
tr: Ana düzen sayısı:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
tr: Gelişmiş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
tr: &Klavye seçeneklerini yapılandır

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
tr: Hiçbiri

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
tr[0]: %1 kısayolları
tr[1]: %1 kısayolları

[ctx: layout map name]
en: Map
tr: Eşlem

en: Layout
tr: Düzen

en: Variant
tr: Değişken

en: Label
tr: Etiket

en: Shortcut
tr: Kısayol

[ctx: variant]
en: Default
tr: Öntanımlı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When a key is held:
tr: Bir düğme basılı tutulduğunda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, accentMenuRadioButton)
en: &Show accented and similar characters
tr: &Aksanlı ve benzer karakterleri göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatRadioButton)
en: &Repeat the key
tr: &Düğmeyi yinele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingRadioButton)
en: &Do nothing
tr: &Hiçbir şey yapma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
tr: Sınama alanı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
tr: Klavye yinelemesini ve tıklama sesini sınamanıza izin verir (yalnızca değişiklikleri uygulamayı unutmayın).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: If supported, this option allows you to setup the state of NumLock after Plasma startup.<p>You can configure NumLock to be turned on or off, or configure Plasma not to set NumLock state.
tr: Destekleniyorsa Plasma başlatıldıktan sonra Sayı Kilidi düğmesinin durumunu belirlemenizi sağlar.<p>Sayı Kilidi düğmesini açık, kapalı veya Plasma'nın değiştirmeyeceği şekilde ayarlayabilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: NumLock on Plasma Startup
tr: Plasma Başlangıcında Sayı Kilidi Durumu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
tr: &Aç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
tr: &Kapat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
tr: &Aynı bırak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
tr: &Hız:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
tr: Destekleniyorsa basılan düğmenin yinelenmeye başlamadan önce ne kadar bekleneceğini belirlemenizi sağlar. 'Yineleme Oranı' seçeneği bu yinelemelerin sıklığını denetler.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
tr: Destekleniyorsa bir düğmeye basıldığında ne sıklıkta yineleneceğini belirlemenizi sağlar.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
tr:  yineleme/sn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
tr: &Gecikme:

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
tr: Klavye Önizlemesi

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
tr: Klavye düzeni görselleştirmesi

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
tr: Klavye geometrisi yüklenemedi. Bu genellikle seçilen modelin belirli bir düzeni veya düzen çeşidini desteklemediğini gösterir. Bu sorun, bu model, düzen ve çeşidinin kombinasyonunu kullanmaya çalıştığınızda da ortaya çıkacaktır.
