kcminput - en to tr translation catalogue (75 entries)

en: Querying input devices failed. Please reopen this settings module.
tr: Giriş aygıtlarını sorgulama başarısız oldu. Lütfen bu ayarlar modülünü yeniden açın.

en: Critical error on reading fundamental device infos of %1.
tr: %1 aygıtının temel bilgilerinin okunmasında kritik hata.

en: Pointer device KCM
tr: İşaretci aygıt KCM'si

en: System Settings module for managing mice and trackballs.
tr: Fareleri ve imleç denetim toplarını yönetmek için Sistem Ayarları modülü.

en: Copyright 2018 Roman Gilg
tr: Telif Hakkı © 2018 Roman Gilg

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Error while loading values. See logs for more information. Please restart this configuration module.
tr: Değerler yüklenirken hata oluştu. Daha fazla bilgi için günlüklere bakın. Lütfen bu yapılandırma modülünü yeniden başlatın.

en: No pointer device found. Connect now.
tr: İşaretçi aygıtı bulunamadı. Şimdi bağlayın.

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
tr: Tüm değişiklikler kaydedilemiyor. Daha fazla bilgi için günlüklere bakın. Lütfen bu yapılandırma modülünü yeniden başlatın ve bir kez daha deneyin.

en: Error while loading default values. Failed to set some options to their default values.
tr: Öntanımlı değerler yüklenirken hata oluştu. Bazı seçenekleri öntanımlı değerlerine ayarlama başarısız.

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
tr: Yeni bir aygıt eklenirken hata oluştu. Lütfen yeniden bağlayın ve bu yapılandırma modülünü yeniden başlatın.

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
tr: İşaretçi aygıtı bağlantısı kesildi. Ayar iletişim penceresi kapatıldı.

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
tr: İşaretçi aygıtı bağlantısı kesildi. Başka aygıt bulunamadı.

en: Device:
tr: Aygıt:

en: General:
tr: Genel:

en: Device enabled
tr: Aygıt etkinleştirildi

en: Accept input through this device.
tr: Bu aygıt üzerinden girişi kabul et.

en: Left handed mode
tr: Sol el kipi

en: Swap left and right buttons.
tr: Sol ve sağ düğmeleri değiştir.

en: Press left and right buttons for middle-click
tr: Orta tık için sağ ve sol düğmelere bas

en: Clicking left and right button simultaneously sends middle button click.
tr: Sol ve sağ  aynı anda tıklamak orta düğme tıklaması sağlar.

en: Pointer speed:
tr: İşaretçi hızı:

en: Acceleration profile:
tr: İvmelendirme profili:

en: Flat
tr: Düz

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
tr: İmleç, fare hareketiyle aynı mesafede hareket eder.

en: Adaptive
tr: Uyarlanabilir

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
tr: İmleç hareket mesafesi, fare hareket hızına bağlıdır.

en: Scrolling:
tr: Sarma:

en: Invert scroll direction
tr: Sarma yönünü tersine çevir

en: Touchscreen like scrolling.
tr: Dokunmatik ekran gibi sarma.

en: Scrolling speed:
tr: Sarma hızı:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
tr: Daha yavaş

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
tr: Daha hızlı

[ctx: @action:button]
en: Re-bind Additional Mouse Buttons…
tr: Yeniden Ek Fare Düğmeleri Bağıntıla…

[ctx: @label for assigning an action to a numbered button]
en: Extra Button %1:
tr: Ek Düğme %1:

[ctx: @action:button]
en: Press the mouse button for which you want to add a key binding
tr: Bir bağıntı eklemek istediğiniz fare düğmesine basın

[ctx: @action:button, %1 is the translation of 'Extra Button %1' from above]
en: Enter the new key combination for %1
tr: %1 için yeni düğme kombinasyonu girin

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @action:button]
en: Press a mouse button
tr: Bir fare düğmesine basın

[ctx: @action:button, Bind a mousebutton to keyboard key(s)]
en: Add Binding…
tr: Bağıntı Ekle…

[ctx: @action:button]
en: Go back
tr: Geri Git

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
tr: <h1>Fare</h1> Bu modül imleç aygıtınızın nasıl çalışacağına ilişkin çeşitli seçenekleri belirlemenize olanak tanır. İmleç aygıtınız fare ya da benzeri bir işlev gören başka bir donanım olabilir.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
tr: &Genel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
tr: Sol elinizi kullanıyorsanız imleç aygıtınızın sol ve sağ düğmelerinin işlevlerini 'sol el' seçeneğini işaretleyerek takas etmeyi tercih edebilirsiniz. İmleç aygıtınızın ikiden fazla düğmesi varsa, yalnızca sol ve sağ düğmeler olarak işlev görenler etkilenir. Örneğin, üç düğmeli bir fareniz varsa orta düğme etkilenmez.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
tr: Düğme Sırası

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
tr: &Sağ el

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
tr: Sol &el

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
tr: Fare ile sararken veya 4.üncü ve 5.inci düğmeleri kullanırken yönü değiştir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
tr: Sarma yönünü t&ersine çevir

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
tr: Gelişmiş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
tr: İmleç hızlandırma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
tr: İmleç başlangıcı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
tr: Çift tıklama aralığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
tr: Sürükleme başlangıç zamanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
tr: Sürüklemeye başlangıç uzaklığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
tr: Fare tekerleği sarması:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
tr: <p>Bu seçenek size, fare imlecinin ekranda katettiği uzaklık ile fiziksel olarak aygıtın (fare ya da başka herhangi bir imleç aygıtı olabilir) hareketi arasındaki ilişkiyi düzenleme olanağı verir.</p><p> Yüksek bir hızlandırma değeri, aygıtla fiziksel anlamda çok küçük bir hareket bile yapsanız imlecin, ekranda büyük bir hareket yapmasını sağlar. Çok yüksek değerlerin seçilmesi, fare imlecini ekranda adeta uçurarak denetimini zorlaştırır.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
tr: <p>Eşik, herhangi bir hızlandırma efektinin gerçekleşmesi için fare imlecinin ekranda katetmesi gereken asgari mesafedir. Eğer katedilen edilen uzaklık eşiğin altındaysa hızlandırma sanki 1X'e ayarlıymış gibi hareket eder;</p><p> böylece, fiziksel aygıtla küçük hareketler yaptığınızda, hiç hızlandırma olmaz ve fare imleci üzerinde daha güçlü bir denetime sahip olursunuz. Fiziksel aygıtın büyük hareketleriyle, fare imlecini ekranın farklı alanlarına çok hızlı bir biçimde hareket ettirebilirsiniz.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
tr: Çift tıklama süresi iki fare tıklaması arasında geçecek azami zamandır (milisaniye türünden). Eğer ikinci tıklama bu zamandan sonra yapılmışsa bu tıklamalar iki ayrı tıklama olarak algılanacaklardır.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
tr:  ms

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
tr: Eğer fare ile tıklarsanız (örn: bir metin düzenleyicide) ve fareyi sürüklemeye başlangıç zamanı içinde hareket ettirmeye başlarsanız sürükleme işlemi yapılacaktır.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
tr: Eğer fare ile tıklarsanız ve en az sürüklemeye başlangıç uzaklığı kadar fareyi hareket ettirirseniz sürükleme işlemi yapılacaktır.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
tr: Fare tekerleğini kullanıyorsanız bu değer her tekerlek hareketinde ne kadar satır sarılacağını belirler.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
tr: Klavye Dolaşımı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
tr: &Fareyi, nümerik klavye kullanarak hareket ettir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
tr: &İvmelendirme gecikmesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
tr: &Yineleme aralığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
tr: İ&mleç hızlandırma süresi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
tr: &En yüksek hız:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
tr:  piksel/sn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
tr: İvmelendirme &profili:

en: Mouse
tr: Fare

en: (c) 1997 - 2018 Mouse developers
tr: (c) 1997 - 2018 Fare geliştiricileri

en:  pixel |  pixels
tr[0]:  piksel
tr[1]:  piksel

en:  line |  lines
tr[0]:  satır
tr[1]:  satır
