kcm_solid_actions - en to tr translation catalogue (41 entries)

en: Editing Action '%1'
tr: '%1' Eylemi Düzenleniyor

en: It appears that the action name, command, icon or condition are not valid.
    Therefore, changes will not be applied.
tr: Eylem adı, komut, simge veya koşul geçersiz görünüyor.
    Bu yüzden değişiklikler uygulanmayacak.

en: Invalid action
tr: Geçersiz eylem

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GbParameter)
en: Edit Parameter
tr: Parametreyi Düzenle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblParameterType)
en: Parameter type:
tr: Parametre türü:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Property Match
tr: Özellik Eşleşmesi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Conjunction
tr: İçerik Bağlantısı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Content Disjunction
tr: İçerik Ayrılığı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbParameterType)
en: Device Interface Match
tr: Aygıt Arayüzü Eşleşmesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblDeviceType)
en: Device type:
tr: Aygıt türü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblValueName)
en: Value name:
tr: Değer adı:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Equals
tr: Eşit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, CbValueMatch)
en: Contains
tr: İçeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterReset)
en: Reset Parameter
tr: Parametreyi Sıfırla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbParameterSave)
en: Save Parameter Changes
tr: Parametre Değişikliklerini Kaydet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIconButton, IbActionIcon)
en: Action icon, click to change it
tr: Eylem dimgesi, değiştirmek için tıklayın

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionFriendlyName)
en: Action name
tr: Eylem adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlActionCommand)
en: Command:
tr: Komut:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, LeActionCommand)
en: Command that will trigger the action
    This can include any or all of the following case insensitive expands:
    
    %f: The mountpoint for the device - Storage Access devices only
    %d: Path to the device node - Block devices only
    %i: The identifier of the device
tr: Eylemi tetikleyecek komut
    Aşağıdakilerden birini veya hepsini kapsayabilir:
    
    %f: Aygıtın bağlanma noktası - Yalnızca depolama aygıtları
    %d: Aygıt düğümü konumu - Yalnızca blok aygıtlar
    %i: Aygıt tanımlayıcı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TlPredicateTree)
en: Devices must match the following parameters for this action:
tr: Bu eylem için aygıtın şu parametrelerle örtüşmesi gerekiyor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblActionName)
en: Action name:
tr: Eylem adı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, LeActionName)
en: Enter the name for your new action
tr: Yeni eyleminizin adını girin

en: Solid Action Desktop File Generator
tr: Solid Eylemleri için Desktop Dosyası Oluşturucu

en: Tool to automatically generate Desktop Files from Solid DeviceInterface classes for translation
tr: Çeviri için Solid'in Aygıt Arayüzü sınıflarından otomatik olarak desktop dosyası oluşturmak için bir araç

en: Maintainer
tr: Projeyi yürüten

en: The device must be of the type %1
tr: Aygıt %1 tipinde olmalıdır

en: Any of the contained properties must match
tr: İçerilen özelliklerden herhangi biri örtüşmelidir

en: All of the contained properties must match
tr: Tüm içerilen özellikler örtüşmelidir

en: The device property %1 must equal %2
tr: Aygıt özelliği %1 %2 ile eşit olmalıdır

en: The device property %1 must contain %2
tr: Aygıt özelliği %1 %2 içermelidir

en: Solid Device Actions Editor
tr: Solid Aygıt Eylemleri Düzenleyici

en: Solid Device Actions Control Panel Module
tr: Solid Aygıt Eylemleri Denetim Paneli Modülü

en: (c) 2009, 2014 Solid Device Actions team
tr: (c) 2009, 2014 Solid Aygıt Eylemleri ekibi

en: Port to Plasma 5
tr: Plasma 5'e dönüştür

en: It appears that the predicate for this action is not valid.
tr: Bu eylemin doğrulaması geçersiz görünüyor.

en: Error Parsing Device Conditions
tr: Aygıt Durumu Ayrıştırılırken Bir Hata Oluştu

en: No Action Selected
tr: Hiçbir Eylem Seçilmedi

en: Cannot be deleted
tr: Silinemez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbDeleteAction)
en: Remove
tr: Kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbEditAction)
en: Edit…
tr: Düzenle…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PbAddAction)
en: Add…
tr: Ekle…
