plasma-desktop - en to tr translation catalogue (70 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
tr: Başlat

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
tr: Kısayol kaydedilirken hata %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
tr: %1 eklenirken hata oluştu, herhangi bir eylem yok gibi görünüyor.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
tr: Global kısayollar hizmetiyle iletişim kurarken hata oluştu

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
tr: Global kısayollar ardalan süreci ile iletişim kurulamadı

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
tr: <shortcut>%1</shortcut> kısayolu halihazırda ortak %2 <interface>%3</interface> eylemine atanmış.<nl/><nl/>%4 eylemine yeniden atamak istiyor musunuz?

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
tr: <shortcut>%1</shortcut> kısayolu halihazırda <application>%3</application> uygulamasının <interface>%2</interface> eylemine atanmış.<nl/><nl/><application>%5</application> uygulamasının <interface>%4</interface> eylemine yeniden atansın mı?

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
tr: Kısayol Çakışmasını Çöz

[ctx: @action:button]
en: Reassign
tr: Yeniden Ata

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzen

en: Navigation
tr: Dolaşım

en: View
tr: Görünüm

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Help
tr: Yardım

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Commands
tr: Komutlar

en: System Services
tr: Sistem Hizmetleri

en: Common Actions
tr: Ortak Eylemler

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
tr: İçe Aktar…

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
tr: Dışa Aktarmayı İptal Et

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
tr: Dışa Aktar…

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler varken şema dışa aktarılamaz

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
tr: Dışa aktarılan şemaya dahil edilmesi gereken bileşenleri aşağıdan seçin

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
tr: Dışa Aktar

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
tr: Yeni Ekle

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
tr: Uygulama…

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
tr: Komut veya Betik…

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
tr: Dışa Aktar: %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
tr: %1 için düzenleme komutu

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
tr: %1 için düzenleme komutu

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
tr: %1 için olan bütün kısayolları kaldır

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
tr: %1 için olan bütün kısayolları kaldır

[ctx: @action:button accessible]
en: Undo deletion
tr: Silme işlemini geri al

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo deletion
tr: Silme işlemini geri al

en: No items matched the search terms
tr: Arama terimleriyle eşleşen öge yok

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
tr: Kısayollarını görüntülemek için listeden bir öge seçin

en: Export Shortcut Scheme
tr: Kısayol Şemasını Dışa Aktar

en: Import Shortcut Scheme
tr: Kısayol Şemasını İçe Aktar

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
tr: Kısayol Şeması (*.kksrc)

en: Edit Command
tr: Komutu Düzenle

en: Add Command
tr: Komut Ekle

en: Save
tr: Kaydet

en: Add
tr: Ekle

en: Enter a command or choose a script file:
tr: Bir komut gir veya bir betik dosyası seç:

[ctx: @label:textbox A shell command]
en: Command:
tr: Komut:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
tr: Komut

[ctx: @action:button]
en: Choose…
tr: Seç…

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
tr: Betik dosyası seç

[ctx: @label:textfield Human-readable name given to a shell command]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter name here
tr: Buraya ad gir

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
tr: Betik Dosyası Seç

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
tr: Betik dosyaları (.sh, .bash, .zsh vb.) (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
tr: İçe aktarılacak şemayı seç:

en: Custom Scheme
tr: Özel Şema

en: Select File…
tr: Dosya Seç…

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Editing shortcut: %1
tr: Kısayol düzenleniyor: %1

en: No active shortcuts
tr: Etkin kısayol yok

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
tr[0]: Öntanımlı kısayol
tr[1]: Öntanımlı kısayollar

en: No default shortcuts
tr: Öntanımlı kısayol yok

en: Default shortcut %1 is enabled.
tr: %1 öntanımlı kısayolu etkinleştirildi.

en: Default shortcut %1 is disabled.
tr: %1 öntanımlı kısayolu devre dışı bırakıldı.

en: Custom shortcuts
tr: Özel kısayollar

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
tr: Kısayolu sil

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this shortcut
tr: Bu kısayolu sil

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
tr: Ekle…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
tr: Özel kısayol ekle

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
tr: Kısayol yakalamayı iptal et

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel capturing of new shortcut
tr: Yeni kısayol yakalamayı iptal et
