plasma-desktop - en to tr translation catalogue (9 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, kmessagewidget)
en: These settings adjust the QtQuick settings used by Plasma. Modifying these settings can break your desktop. Only adjust these settings if you know what you are doing.
tr: Bu ayarlar, Plasma tarafından kullanılan QtQuick ayarlarını yapar. Bu ayarlarda değişiklik yapmak masaüstünüzü tümüyle bozabilir. Yalnızca ne yaptığınızı biliyorsanız bu ayarları değiştirin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rendering Backend:
tr: Arka Uç Sunumu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Automatic
tr: Otomatik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend)
en: Software
tr: Yazılım

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GL Core Profile:
tr: GL Çekirdek Profili:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Render Loop:
tr: Sunum Döngüsü:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Basic
tr: Temel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Threaded
tr: İş Parçacıklı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceGlCoreProfile)
en: Force
tr: Zorla
