kcmaccess - en to tr translation catalogue (168 entries)

en: Toggle Invert Effect
tr: Tersine Çevirme Efektini Aç/Kapat

en: Toggle Invert Effect on Window
tr: Pencerede Tersine Çevirme Efektini Aç/Kapat

en: Move Left
tr: Sola Taşı

en: Move Right
tr: Sağa Taşı

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Move Mouse to Focus
tr: Fareyi Odağa Taşı

en: Move Mouse to Center
tr: Fareyi Merkeze Taşı

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
tr: Orca için gsettings ayarlanamadı: “%1” başarısız oldu

en: Error: Could not launch "orca --setup"
tr: Hata: “orca --setup” başlatılamadı

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
tr: Hareketleri Kullan

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
tr: Bir hareket için onay iste

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
tr: Klavyeye erişimi onayla

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
tr: Zaman aşımı gecikmesi kullan

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
tr: Zaman aşımı gecikmesi

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
tr: Erişim için bir bip sesi kullan

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
tr: Sistem Zilini Kullan

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
tr: Sistem zilini özelleştir

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
tr: Zilin ses dosyası

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
tr: Sesli değil de görsel bir zil kullan

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
tr: Zildeki sistem renklerini tersine çevir

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visual Bell
tr: Görsel zilin rengi

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visual Bell
tr: Görsel zilin süresi

note: i18n: ectx: label, entry (ColorblindnessCorrection), group (Plugins)
en: Whether Colorblindness Correction is enabled
tr: Renk Körlüğü Düzeltmesi’nin etkin olup olmadığı

note: i18n: ectx: label, entry (Invert), group (Plugins)
en: Whether the Invert effect is enabled
tr: Tersine çevirme efektinin etkin olup olmadığı

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
tr: Yapışkan düğmeleri &kullan

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
tr: &Yapışkan düğmeleri kilitle

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
tr: Yapışkan düğmeleri iki düğme eş zamanlı olarak basıldığında kapat

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
tr: Yapışkan düğme basımında bip sesi çıkar

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
tr: Düğme bip sesini aç/kapat

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
tr: Bir klavye niteleyicisi basıldığında bildir

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
tr: Yavaş düğme basımları kullan

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
tr: Düğmeye basma gecikmesi

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
tr: Düğmeye yavaş basıldığında bip sesi

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
tr: Kabul edilen bir düğmeye basıldığında bip sesi

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
tr: Reddedilen bir düğmeye basıldığında bip sesi

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
tr: Sıçrama düğmeleri

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
tr: Sıçrama için bir gecikme kullan

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
tr: Bir sıçrama düğme etkinliği reddedilirse bip sesi çıkar

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
tr: Fareyi denetlemek için düğmeleri kullan

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
tr: Fare hareketi gecikmesi

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
tr: Fare hareketi yineleme aralığı

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
tr: En yüksek hıza ulaşma zamanı

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
tr: En Yüksek Hız

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
tr: Fare Düğmesi Eğrisi

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
tr: Ekran okuyucusunu etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Cursor is enabled
tr: İmleci Salla’nın etkin olup olmadığı

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
tr: Büyütme

note: i18n: ectx: label, entry (Zoom), group (Plugins)
en: Whether the Zoom effect is enabled
tr: Yakınlaştırma efektinin etkin olup olmadığı

note: i18n: ectx: label, entry (Magnifier), group (Plugins)
en: Whether the Magnifier effect is enabled
tr: Büyüteç efektinin etkin olup olmadığı

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
tr: Etkinleştirme kısayolları:

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
tr: Yapışkan düğmeleri etkinleştirmek için Üst Karakter düğmesine 5 kez bas

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
tr: Yavaş düğmeleri etkinleştirmek için Üst Karakter düğmesine 8 saniye kadar basılı tut

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
tr: Yapışkan/yavaş düğmeleri devre dışı bırakmak için hareketsizlik:

en: %1 min | %1 min
tr[0]: %1 dak
tr[1]: %1 dak

[ctx: short for minute(s)]
en: min | min
tr[0]: dak
tr[1]: dak

en: When a shortcut is used:
tr: Bir kısayol kullanıldığında:

en: Display a confirmation dialog
tr: Bir onay iletişim kutusu görüntüle

en: Ring the system bell
tr: Sistem zilini çal

en: Show a notification
tr: Bir bildirim göster

en: Configure Notifications…
tr: Bildirimleri Yapılandır…

en: Please choose an audio file
tr: Lütfen bir ses dosyası seçin

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
tr: OGG, OGA ve WAV ses dosyaları (*.ogg *.oga *.wav)

en: Audible bell:
tr: Sesli zil:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
tr: Özel ses:

en: Search audio file for the system bell
tr: Sistem zili için ses dosyasını ara

en: Button search audio file
tr: Düğme arama ses dosyası

en: Visual bell:
tr: Görsel zil:

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
tr: Ekran renklerini tersine çevir

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
tr: Ekranı yanıp söndür

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
tr: Renk

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
tr: Süre:

[ctx: @label]
en: Color blindness correction:
tr: Renk körlüğü düzeltmesi:

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: @label]
en: Mode:
tr: Kip:

[ctx: @option]
en: Protanopia (red weak)
tr: Kırmızı körlüğü

[ctx: @option]
en: Deuteranopia (green weak)
tr: Yeşil körlüğü

[ctx: @option]
en: Tritanopia (blue-yellow)
tr: Mavi–Sarı körlüğü

[ctx: @label]
en: Intensity:
tr: Yoğunluk:

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
tr: Orta

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
tr: Yoğun

en: Red
tr: Kırmızı

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Purple
tr: Mor

[ctx: @label]
en: Invert:
tr: Tersine çevir:

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
tr: Görüntü ve pencere renklerini tersine çevirmek için kısayollar kullan

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
tr: Kısayolları Yapılandır…

en: Slow keys:
tr: Yavaş düğmeler:

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
tr: Bir düğme vuruşunun kabul edilmesi için düğmenin belirli bir süre kadar basılı tutulması gerekir. Yanlışlıkla birden çok düğmeye aynı anda basıyorsanız veya basmak istediğiniz düğmeye ilk kerede basarken zorlanıyorsanız yararlıdır.

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
tr: Gecikme:

en: Ring system bell:
tr: Sistem zilini çal:

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
tr: &bir düğmeye basıldığında

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
tr: b&ir düğme kabul edildiğinde

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
tr: bi&r düğme reddedildiğinde

en: Bounce keys:
tr: Sıçrama düğmeleri:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
tr: Bir düğmenin ard arda, yinelenmiş basımlarını yok sayar. Bir düğmeye bir kez basmak isterken yanlışlıkla birden çok kez basmanıza neden olan el titremeleriniz varsa yararlıdır.

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
tr: Gecikme:

en: Ring system bell when rejected
tr: Reddedildiğinde sistem zilini çal

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
tr: Yakınlaştırma ve Büyüteç

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
tr: Sistem Zili

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
tr: Niteleyici Düğmeler

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
tr: Klavye Süzgeçleri

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
tr: Fare Dolaşımı

en: Activation Shortcuts
tr: Etkinleştirme Kısayolları

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
tr: Ekran Okuyucusu

[ctx: Correction for color blindness]
en: Color Blindness Correction
tr: Renk Körlüğü Düzeltmesi

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
tr: Tersine Çevir

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
tr: İmleci Salla

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
tr: Yapışkan düğmeler:

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
tr: Kontrol, Üst Karakter, Seçenek ve Meta/Süper/Windows gibi niteleyici düğmelere bir kez basıldığında yerinde “basılı kalmalarına” neden olur ve bir klavye kısayolunu kullanırken basılı tutmanıza gerek bırakmaz.

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
tr: Yapışkan düğmeleri kilitle

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
tr: Niteleyici bir düğmeye iki kez basmak, onu bir kez daha basılıncaya dek etkin durumda tutar.

en: Disable when two keys are held down
tr: İki düğme basılı tutulduğunda devre dışı bırak

en: Ring system bell when modifier keys are used
tr: Niteleyici düğmeler kullanıldığında sistem zilini çal

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
tr: Geri bildirim:

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
tr: Kilitleyen düğmeler kullanıldığında sistem zilini çal

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
tr: Kilitleyen düğmeler Büyük Harf, Sayı Kilidi ve Sarma Kilidi düğmeleridir.

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
tr: Niteleyici veya kilitleyen düğmeler kullanıldığında bildirim göster

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
tr: Bildirimleri Yapılandır…

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
tr: İmleci hareket ettirmek için sayısal düğme takımını kullan:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
tr: Sayısal düğme takımında <shortcut>5</shortcut>, fare tıklaması olarak çalışır. <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut> ve <shortcut>8</shortcut> düğmeleri, dört bir yöne ilerlemenize (sol, sağ, yukarı, aşağı) olanak tanır. <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut> ve <shortcut>9</shortcut> ise çapraz ilerlemenizi sağlar.

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
tr: İvmelendirme gecikmesi:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
tr: Yineleme aralığı:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
tr: İvmelendirme süresi:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
tr: En yüksek hız:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
tr: İşaretçi ivmelendirmesi:

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
tr: Orca Ekran Okuyucusu kurulu değil

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
tr: Lütfen kurun, sonrasında bu pencereyi kapatıp yeniden açın

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
tr: Ekran okuyucusunu etkinleştir

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
tr: Orca Ekran Okuyucusu Yapılandırmasını Başlat…

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
tr: İmleci bulmak için onu salla:

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
tr: Büyütme:

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: @label, followed by 'full screen' or 'magnify region']
en: Zoom:
tr: Yakınlaştır:

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
tr: Tam ekran

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
tr: Şu yakınlaştırma düzeyinde piksel ızgarasını göster:

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse pointer:
tr: Fare işaretçisi:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
tr: Ölçeklendir

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
tr: Tut

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
tr: Gizle

[ctx: @label:listbox]
en: Mouse tracking:
tr: Fare izlemesi:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
tr: Oransal

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
tr: Ortalanmış

[ctx: @item:inlistbox]
en: Push
tr: İt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
tr: Devre dışı

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
tr: Odak izlemeyi etkinleştir

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
tr: Metin imlecini izlemeyi etkinleştir

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
tr: Sarma hareketini niteleyici düğmeler:

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
tr: Yakınlaştırma sarma hareketleri, yalnızca Wayland üzerinde kullanılabilir.

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
tr: Yakınlaştırmak için niteleyici düğmelere basıldığında sar

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
tr: Bölgeyi büyüt

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
tr: Genişlik:

[ctx: short for pixel(s)]
en: %1 px | %1 px
tr[0]: %1 pks
tr[1]: %1 pks

[ctx: short for pixel(s)]
en: px
tr: pks

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
tr: Yükseklik:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
tr: Devre dışı

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
tr: Yakınlaştırma çarpanı:

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
tr: Yakınlaştırmayı denetlemek için kısayollar kullan
