plasma-desktop - en to tr translation catalogue (54 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
tr: Değer

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
tr: BASILDI

[ctx: @label Button state]
en: State
tr: Durum

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Game Controller
tr: Oyun Kolu

en: Wheel
tr: Tekerlek

en: Arcade Stick
tr: Atari Kolu

en: Flight Stick
tr: Uçuş Kolu

en: Dance Pad
tr: Dans Pedi

en: Guitar
tr: Gitar

en: Drum Kit
tr: Davul Seti

en: Arcade Pad
tr: Atari Pedi

en: Throttle
tr: Gaz Kolu

en: Virtual
tr: Sanal

en: Switch Left Joy-Con
tr: Switch Sol Joy-Con

en: Switch Right Joy-Con
tr: Switch Sağ Joy-Con

en: Switch Paired Joy-Con
tr: Switch Eşleştirilmiş Joy-Con

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
tr: A düğmesi

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
tr: B düğmesi

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
tr: X düğmesi

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
tr: Y düğmesi

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
tr: Geri düğmesi

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
tr: Kılavuz düğmesi

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
tr: Başlat düğmesi

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
tr: Sol analog çubuk

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
tr: Sağ analog çubuk

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
tr: Sol omuz düğmesi

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
tr: Sağ omuz düğmesi

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
tr: Yukarı yön düğmesi

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
tr: Aşağı yön düğmesi

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
tr: Sol yön düğmesi

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
tr: Sağ yön düğmesi

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
tr: Muhtelif düğme

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
tr: Arka kulakçık 1

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
tr: Arka kulakçık 2

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
tr: Arka kulakçık 3

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
tr: Arka kulakçık 4

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
tr: Dokunmatik yüzey düğmesi

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Invalid button value
tr: Geçersiz düğme değeri

en: Not a controller
tr: Oyun kolu değil

[ctx: @option:check Allow using game controllers as a pointer and keyboard]
en: Allow using as pointer and keyboard
tr: İşaretçi ve klavye olarak kullanmaya olanak tanı

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow game controllers to act like pointer and keyboard devices in Plasma and non-game applications.<nl/><nl/>Games can always use the controller.
tr: Oyun kollarının Plasma’da ve oyun olmayan uygulamalarda işaretçi ve klavye olarak kullanılabilmesine olanak tanıyın.<nl/><nl/>Oyunlar daima kolu kullanabilirler.

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No game controllers found
tr: Bulunan oyun kolu yok

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage text]
en: Connect a wired or wireless controller
tr: Bir kablolu veya kablosuz kol bağlayın

[ctx: @info:usagetip]
en: The system may automatically go to sleep or lock the screen while the controller is in use. Consider manually blocking them while using the controller, or enable automatic blocking by allowing the use as pointer and keyboard.
tr: Kol kullanımdayken sistem kendiliğinden uykuya dalabilir veya ekranı kilitleyebilir. Kullanırken onları elle engellemeyi düşünün veya işaretçi veya klavye olarak kullanıma izin vererek kendiliğinden kilitlemeyi etkinleştirin.

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
tr: Aygıt:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
tr: Aygıt türü:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
tr: Kol türü:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
tr: Bağlantı türü:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
tr: Sol konum:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
tr: Sağ konum:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
tr: Düğmeler:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
tr: Eksenler:
