plasma_applet_tasks - en to tr translation catalogue (142 entries)

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place… | %1 more Places…
tr[0]: %1 Yer Daha…
tr[1]: %1 Yer Daha…

en: Recent Downloads
tr: Son İndirmeler

en: Recent Connections
tr: Son Bağlantılar

en: Recent Places
tr: Son Yerler

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
tr: Son İndirmeleri Unut

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
tr: Son Bağlantıları Unut

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
tr: Son Yerleri Unut

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
tr: Son Dosyaları Unut

[ctx: @action:button]
en: Unmute
tr: Sesi Aç

[ctx: @action:button]
en: Mute
tr: Sesi Kapat

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
tr: %1 sesini aç

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
tr: %1 sesini kapat

[ctx: Over 9999 new messages, overlay, keep short]
en: 9,999+
tr: +9.999

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Appearance
tr: Görünüş

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Behavior
tr: Davranış

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
tr: Genel:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
tr: Görevler üzerine gelindiğinde küçük pencere önizlemeleri göster

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
tr: Önizlemeler üzerine gelindiğinde diğer pencereleri gizle

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over tooltips
tr: Araç ipuçları üzerine gelindiğinde diğer pencereleri gizle

[ctx: @option:check section General]
en: Show an indicator when a task is playing audio
tr: Bir görev ses çalarken bir gösterge göster

[ctx: @option:check section General]
en: Mute task when clicking indicator
tr: Göstergeye tıklarken görevi sessize al

[ctx: @option:check section General]
en: Show media and volume controls in tooltip
tr: Araç çubuğunda ortam ve ses düzeyi denetimlerini göster

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
tr: Paneldeki boş alanı doldur

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
tr: En büyük görev genişliği:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
tr: Dar

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
tr: Geniş

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
tr: Çoklu sütun görünümü kullan:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
tr: Çoklu satır görünümü kullan:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
tr: Asla

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
tr: Panelde az alan kaldığında ve yeterince kalın olduğunda

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
tr: Panel yeterince kalınken her zaman

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
tr: En çok sütun sayısı:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
tr: En çok satır sayısı:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
tr: Simgeler arasındaki boşluklandırma:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
tr: Küçük

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
tr: Olağan

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: @info:usagetip under a set of radio buttons when Touch Mode is on]
en: Automatically set to Large when in Touch mode
tr: Dokunmatik Kip’teyken kendiliğinden büyük olarak ayarla

[ctx: @info]
en: If you're using this setting to work around an application that demands attention too often, first look for a setting in the app to disable that behavior. If you don't find one, consider reporting this as a bug to the app's developer.
tr: Bu ayarı, pek sık ilgi isteyen bir uygulamayı devre dışı bırakmak için kullanıyorsanız öncelikle bu davranışı iptal eden bir uygulama ayarı var mı diye bakın. Eğer yoksa bunu uygulamanın geliştiricisine bir istenmeyen davranış olarak bildirmeyi düşünün.

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
tr: Grupla:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
tr: Gruplandırma

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
tr: Program adına göre

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
tr: Gruplanmış görevlere tıklamak:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
tr: Görevler arasında geçiş yapar

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
tr: Küçük pencere önizlemelerini gösterir

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
tr: Büyük pencere önizlemelerini gösterir

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
tr: Metin listesini gösterir

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
tr: Bileşikleştirici pencereleri yan yana görüntülemeyi desteklemiyor, bunun yerine bir metin listesi görüntülenecek.

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
tr: Tek düğmede birleştir

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
tr: Yalnızca Görev Yöneticisi doluysa gruplandır

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
tr: Sırala:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
tr: Sıralama yapma

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
tr: Elle

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
tr: Abecesel olarak

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
tr: Masaüstüne göre

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
tr: Etkinliğe göre

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By horizontal window position
tr: Yatay pencere konumuna göre

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
tr: Başlatıcıları ayrı tut

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
tr: Uygulama başlangıcından sonra başlatıcıları gizle

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
tr: Etkin göreve tıklamak:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
tr: Görevi küçültür

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
tr: Bir göreve orta tıklamak:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
tr: Bir şey yapmaz

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
tr: Pencereyi veya grubu kapatır

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
tr: Yeni bir pencere açar

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
tr: Pencereyi veya grubu küçültür/eski haline getirir

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
tr: Gruplandırmayı açar/kapatır

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
tr: Geçerli sanal masaüstüne getirir

[ctx: @label:listbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing/cycles through tasks/cycles through the selected task's windows/adjusts the hovered task’s volume'']
en: Scrolling behavior:
tr: Sarma davranışı:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing']
en: Does nothing
tr: Bir şey yapmaz

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through all tasks']
en: Cycles through all tasks
tr: Tüm görevler arasında geçiş yapar

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through the hovered task's windows']
en: Cycles through the hovered task’s windows
tr: Üzerine gelinen görevin pencereleri arasında geçiş yapar

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior adjusts the hovered task’s volume']
en: Adjusts the hovered task’s volume
tr: Üzerine gelinen görevin ses düzeyini ayarlar

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
tr: Küçültülmüş görevleri atla

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
tr: Görevleri yalnızca:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current desktop
tr: Geçerli masaüstünden

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current activity
tr: Geçerli etkinlikten

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current screen
tr: Geçerli ekrandan

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
tr: Küçültülmüş olanlardan göster

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
tr: Panel gizliyken:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
tr: Bir pencere dikkat çekmek istediğinde göster

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
tr: Yeni görevler şurada görünür:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
tr: Altta

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
tr: Sağda

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
tr: Solda

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
tr: Üstte

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Places
tr: Yerler

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Recent Files
tr: Son Dosyalar

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Actions
tr: Eylemler

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
tr: Önceki Parça

[ctx: Pause playback]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: Start playback]
en: Play
tr: Oynat

[ctx: Play next track]
en: Next Track
tr: Sonraki Parça

[ctx: Stop playback]
en: Stop
tr: Durdur

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
tr: Geri Yükle

[ctx: @option:check inmenu, no separate unmute action]
en: Mute
tr: Sesi Kapat

[ctx: action:inmenu]
en: Open New Window
tr: Yeni Pencere Aç

[ctx: action:inmenu]
en: Move to &Desktop
tr: Masaüstüne &Taşı

[ctx: action:inmenu]
en: Move &To Current Desktop
tr: &Geçerli Masaüstüne Taşı

[ctx: action:inmenu]
en: &All Desktops
tr: &Tüm Masaüstleri

[ctx: action:inmenu]
en: &New Desktop
tr: &Yeni Masaüstü

[ctx: action:inmenu]
en: Show in &Activities
tr: &Etkinliklerde Göster

[ctx: action:inmenu]
en: Add To Current Activity
tr: Geçerli Etkinliğe Ekle

[ctx: action:inmenu]
en: All Activities
tr: Tüm Etkinlikler

[ctx: action:inmenu]
en: Move to %1
tr: Şuraya Taşı: %1

[ctx: action:inmenu]
en: &Pin to Task Manager
tr: &Görev Yöneticisine Sabitle

[ctx: action:inmenu]
en: On All Activities
tr: Tüm Etkinliklerde

[ctx: action:inmenu]
en: On The Current Activity
tr: Geçerli Etkinlikte

[ctx: action:inmenu]
en: Unpin from Task Manager
tr: Görev Yöneticisinden Kaldır

[ctx: item:inmenu opens submenu]
en: More
tr: Daha Fazla

[ctx: action:inmenu]
en: &Move
tr: &Taşı

[ctx: action:inmenu]
en: Re&size
tr: &Yeniden Boyutlandır

[ctx: action:inmenu]
en: Ma&ximize
tr: Ekranı &Kapla

[ctx: action:inmenu]
en: Mi&nimize
tr: Simge &Durumuna Küçült

[ctx: action:inmenu]
en: Keep &Above Others
tr: &Diğerlerinin Üzerinde Tut

[ctx: action:inmenu]
en: Keep &Below Others
tr: Diğerlerinin &Altında Tut

[ctx: action:inmenu]
en: &Fullscreen
tr: Tam &Ekran

[ctx: action:inmenu]
en: &Shade
tr: &Panjuru Kapat

[ctx: @action:inmenu]
en: &No Titlebar and Frame
tr: Başlık Ç&ubuğu ve Çerçeve Yok

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide from Screencast
tr: Ekran Yayınından &Gizle

[ctx: @option:check inmenu]
en: Allow this program to be grouped
tr: Bu Programın Gruplandırılmasına İzin Ver

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close All
tr: Tümünü &Kapat

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close
tr: &Kapat

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
tr: Çalıştır: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
tr[0]: %1 yeni ileti var.
tr[1]: %1 yeni ileti var.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
tr: %1 için görev ipuçlarını göster

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
tr: %1 için pencereleri yan yana göster

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
tr: %1 için pencerelerin bir listesini aç

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Activate %1
tr: Etkinleştir: %1

[ctx: @info:tooltip Close this window]
en: Close window
tr: Pencereyi kapat

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
tr: Sesini Aç: %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
tr: Sessize Al: %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
tr: %1 için ses düzeyini ayarla

[ctx: volume percentage]
en: %1%
tr: %​%1

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
tr: %​100

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
tr: %1 Üzerinde

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
tr: Tüm masaüstlerine sabit

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
tr: Tüm etkinliklerde kullanılabilir

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
tr: Ayrıca %1 üzerinde de kullanılabilir

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
tr: %1 üzerinde kullanılabilir
