plasma-desktop - en to tr translation catalogue (37 entries)

en: Emoji Selector
tr: Emojiseçer

en: (C) 2019 Aleix Pol i Gonzalez
tr: © 2019 Aleix Pol i Gonzalez

en: Replace an existing instance
tr: Var olan bir örneği değiştir

[ctx: @action Search field action]
en: Search
tr: Ara

[ctx: @action:button clear emoji history]
en: Clear History
tr: Geçmişi Temizle

[ctx: @action:button Button to open a menu that lets you choose a skin tone]
en: Skin tone: %1
tr: Deri Tonu: %1

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐️ Neutral
tr: 🖐️ Nötr

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Neutral
tr: Nötr

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏻 Light
tr: 🖐🏻 Açık

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Light
tr: Açık

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏼 Medium Light
tr: 🖐🏼 Orta Açık

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Light
tr: Orta Açık

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏽 Medium
tr: 🖐🏽 Orta

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏾 Medium Dark
tr: 🖐🏾 Orta Koyu

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Dark
tr: Orta Koyu

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏿 Dark
tr: 🖐🏿 Koyu

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Dark
tr: Koyu

[ctx: @title:window A two-tone skin variant can be selected here]
en: Select Variant
tr: Varyant Seç

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Character
tr: Karakteri Kopyala

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Description
tr: Açıklamayı Kopyala

[ctx: @label placeholder for empty recent emoji list]
en: No recent emojis
tr: Yakın zamanda kullanılmış emoji yok

[ctx: @label placeholder for no emoji found in category]
en: No matching emoji found
tr: Eşleşen emoji bulunamadı

[ctx: @action:button Opens a window where a two-tone skin variant can be selected. %1 is the emoji's name]
en: Select Variant of "%1"
tr: “%1” Varyantını Seç

[ctx: @info:status passive notification as action feedback, %1 is an emoji]
en: %1 copied to the clipboard
tr: %1 panoya kopyalandı

[ctx: @title page title for Recent Emoji view, and sidebar label for it]
en: Recent
tr: Son Kullanılan

[ctx: @title:page All emojis]
en: All
tr: Tümü

[ctx: Emoji Category]
en: Smileys and Emotion
tr: Emojiler ve Duygu

[ctx: Emoji Category]
en: People and Body
tr: Kişiler

[ctx: Emoji Category]
en: Component
tr: Bileşen

[ctx: Emoji Category]
en: Animals and Nature
tr: Hayvanlar ve Doğa

[ctx: Emoji Category]
en: Food and Drink
tr: Yiyecek ve İçecek

[ctx: Emoji Category]
en: Travel and Places
tr: Yolculuk ve Yerler

[ctx: Emoji Category]
en: Activities
tr: Etkinlikler

[ctx: Emoji Category]
en: Objects
tr: Nesneler

[ctx: Emoji Category]
en: Symbols
tr: Semboller

[ctx: Emoji Category]
en: Flags
tr: Bayraklar
