plasma-desktop - en to tr translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
tr: Renk şeması adı

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
tr: Dosyaları açmak için tek tık

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
tr: Günün saatine bağlı olarak açık ve koyu global temalar arasında geçiş yap

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
tr: Global görünüm ve his paketi

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
tr: Global görünüm ve his paketi, alternatif

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
tr: Canlandırma hızı

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
tr: Global Temayı Değiştir

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
tr: Global tema

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
tr: Tema:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
tr: Gündüz “%1”, gece “%2” kullanılır

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
tr: Ek görünüş ayarları:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
tr: Canlandırma hızı:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
tr: Yavaş

[ctx: Animation speed]
en: Instant
tr: Anında

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
tr: Dosyalara ve klasörlere tıklamak:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
tr: Onları seçer

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
tr: Ögeleri açmak için çift tıklayın

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
tr: Onları açar

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
tr: Seçmek için ögenin seçim imleyicisine tıklayın

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
tr: Ek davranış ayarları:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
tr: En sık kullanılan sayfalar:
