kcmkclock - en to ug translation catalogue (9 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
ug: چېسلا ۋە ۋاقىت

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
ug: ۋاقىت رايونى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
ug: نۆۋەتتىكى يەرلىك ۋاقىت رايونى

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
ug: h

en: Unable to contact time server: %1.
ug: ۋاقىت مۇلازىمېتىرى بىلەن ئالاقە قىلغىلى بولمىدى: %1.

en: Can not set date.
ug: چېسلانى بەلگىلىگىلى بولمىدى.

en: Original author
ug: ئەسلى ئاپتور

en: Current Maintainer
ug: نۆۋەتتىكى مەسئۇلى

en: Added NTP support
ug: قوشۇلغان NTP قوللىشى
