kcm_activities5 - en to uk translation catalogue (28 entries)

en: Activities
uk: Простори дій

[ctx: @title:window]
en: Delete Activity
uk: Вилучення простору дій

en: Are you sure you want to delete '%1'?
uk: Ви справді бажаєте вилучити «%1»?

en: Error loading the QML files. Check your installation.
    Missing %1
uk: Помилка під час спроби завантажити файли QML. Перевірте, чи усі файли встановлено належним чином.
    Не вистачає %1

en: General
uk: Загальне

[ctx: @title:window]
en: Create a New Activity
uk: Створення простору дій

[ctx: @title:window]
en: Activity Settings
uk: Параметри простору дій

[ctx: @action:button]
en: Create
uk: Створити

en: Icon:
uk: Піктограма:

en: Name:
uk: Назва:

en: Description:
uk: Опис:

en: Privacy:
uk: Конфіденційність:

en: Do not track usage for this activity
uk: Не стежити за діями у цьому просторі

en: Shortcut for switching:
uk: Скорочення для перемикання:

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
uk: Кількість місяців, протягом яких зберігатиметься журнал просторів дій

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
uk: Типи даних, які зберігатимуться у журналі просторів дій.

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
uk: Список програм, журнал просторів дій яких слід зберігати

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
uk: Список програм, журнал просторів дій яких не слід зберігати

en: Switching
uk: Перемикання

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure %1 activity
uk: Налаштувати простір дій %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete %1 activity
uk: Вилучити простір дій %1

en: Create New…
uk: Створити…

en: Activity switching
uk: Перемикання просторів дій

[ctx: @action]
en: Walk through activities
uk: Перехід списком просторів дій

[ctx: @action]
en: Walk through activities (Reverse)
uk: Перехід списком просторів дій (зворотний)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_virtualDesktopSwitchEnabled)
en: Remember for each activity (needs restart)
uk: Запам’ятовувати для кожного простору дій (потребує перезапуску)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Current virtual desktop:
uk: Поточна віртуальна стільниця:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Shortcuts:
uk: Скорочення:
