plasma-desktop - en to uk translation catalogue (16 entries)

en: Position on screen:
uk: Розташування на екрані:

en: Top
uk: Вгорі

en: Center
uk: У центрі

en: Activation:
uk: Активація:

[ctx: @option:check]
en: Activate when pressing any key on the desktop
uk: Активувати при натисканні будь-якої клавіші на стільниці

en: History:
uk: Журнал:

[ctx: @option:check]
en: Remember past searches
uk: Запам'ятовувати попередні пошуки

[ctx: @option:check]
en: Retain last search when re-opening
uk: Зберігати попередній пошук при повторному відкритті

[ctx: @option:check]
en: Activity-aware (last search and history)
uk: З урахуванням простору дій (останнього пошуку і журналу)

en: Clear History
uk: Спорожнити журнал

[ctx: @action:button %1 activity name]
en: Clear History for Activity "%1"
uk: Спорожнити журнал для простору дій «%1»

en: Clear History…
uk: Спорожнити журнал…

[ctx: @item:inmenu delete krunner history for all activities]
en: For all activities
uk: Для усіх просторів дій

[ctx: @item:inmenu delete krunner history for this activity]
en: For activity "%1"
uk: Для простору дій «%1»

[ctx: @label]
en: Plugins:
uk: Додатки:

[ctx: @action:button]
en: Configure Enabled Search Plugins…
uk: Налаштувати увімкнені додатки пошуку…
