kcmaccess - en to uk translation catalogue (186 entries)

en: Toggle Invert Effect
uk: Перемкнути ефект інвертування

en: Toggle Invert Effect on Window
uk: Перемкнути ефект інвертування для вікна

en: Move Left
uk: Пересунути ліворуч

en: Move Right
uk: Пересунути праворуч

en: Move Up
uk: Пересунути вище

en: Move Down
uk: Пересунути нижче

en: Move Mouse to Focus
uk: Пересунути мишу за фокусуванням

en: Move Mouse to Center
uk: Пересунути мишу у центр

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
uk: Не вдалося встановити налаштування для Orca: помилка «%1»

en: Error: Could not launch "orca --setup"
uk: Помилка: не вдалося запустити «orca --setup»

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
uk: Використовувати жести

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
uk: Просити підтвердити жест

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
uk: Підтвердження доступу до клавіатури

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
uk: Використовувати затримку

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
uk: Затримка часу очікування

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
uk: Використовувати гудок для доступу

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
uk: Використовувати системний дзвінок

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
uk: Налаштувати системний дзвінок

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
uk: Звуковий файл для дзвінка

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
uk: Використовувати видимий дзвінок замість звуку

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
uk: Інвертувати кольори системи під час дзвінка

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visual Bell
uk: Колір видимого дзвінка

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visual Bell
uk: Тривалість видимого дзвінка

note: i18n: ectx: label, entry (ColorblindnessCorrection), group (Plugins)
en: Whether Colorblindness Correction is enabled
uk: Визначає, чи увімкнено ефект виправлення колірної сліпоти

note: i18n: ectx: label, entry (Invert), group (Plugins)
en: Whether the Invert effect is enabled
uk: Визначає, чи увімкнено ефект інвертування

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
uk: Використовувати липкі клавіші

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
uk: Зафіксувати липкі клавіші

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
uk: Вимкнути липкі клавіші, коли дві клавіші натиснуто одночасно

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
uk: Пищати при натисканні липких клавіш

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
uk: Увімкнути або вимкнути пищання для клавіш

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
uk: Сповіщати, якщо натиснуто клавішу-модифікатор

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
uk: Використовувати повільні натискання клавіш

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
uk: Затримка натискання клавіш

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
uk: Пищати при повільному натисканні клавіш

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
uk: Пищати при прийнятті натискання клавіші

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
uk: Пищати при відкинутому натисканні клавіші

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
uk: Пружні клавіші

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
uk: Використовувати затримку для пружності

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
uk: Пищати, якщо подію пружної клавіші відкинуто

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
uk: Використовувати клавіші для керування мишею

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
uk: Затримка руху миші

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
uk: Інтервал повторення для руху миші

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
uk: Час розгону до максимальної швидкості

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
uk: Максимальна швидкість

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
uk: Крива клавіш керування мишею

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
uk: Увімкнути засіб читання з екрана

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Pointer is enabled
uk: Визначає, чи увімкнено ефект «Потрясти вказівником»

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
uk: Збільшення

note: i18n: ectx: label, entry (Zoom), group (Plugins)
en: Whether the Zoom effect is enabled
uk: Визначає, чи увімкнено ефект масштабування

note: i18n: ectx: label, entry (Magnifier), group (Plugins)
en: Whether the Magnifier effect is enabled
uk: Визначає, чи увімкнено ефект збільшувального скла

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
uk: Скорочення активізації:

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
uk: Увімкнути

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
uk: Натисніть Shift 5 разів, щоб увімкнути липкі клавіші

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
uk: Утримуйте Shift натиснутою протягом 8 секунд, щоб увімкнути повільні клавіші

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
uk: Вимикати липкі і повільні клавіші за:

[ctx: @label:valuesuffix in spinbox %1 is timeout delay]
en: %1 min | %1 min
uk[0]: %1 хв.
uk[1]: %1 хв.
uk[2]: %1 хв.
uk[3]: %1 хв.

[ctx: short for minute(s)]
en: min | min
uk[0]: хв.
uk[1]: хв.
uk[2]: хв.
uk[3]: хв.

[ctx: @title:group for checkbox group]
en: When a shortcut is used:
uk: Коли було використано скорочення:

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Display a confirmation dialog
uk: Показати вікно підтвердження

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Ring the system bell
uk: Системний дзвінок

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Show a notification
uk: Показати сповіщення

[ctx: @action:button opens Notifications kcm]
en: Configure Notifications…
uk: Налаштувати сповіщення…

[ctx: @title:window dialog]
en: Please choose an audio file
uk: Будь ласка, виберіть звуковий файл

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
uk: звукові файли ogg, oga та wav (*.ogg *.oga *.wav)

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Audible bell:
uk: Аудіодзвінок:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
uk: Увімкнути

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
uk: Нетиповий звук:

[ctx: @action:button icononly tooltip]
en: Choose audio file for the system bell
uk: Вибрати звуковий файл для системного дзвінка

[ctx: @action button accessible only]
en: Choose audio file
uk: Виберіть звуковий файл

[ctx: @info:usagetip accessible description for button]
en: Opens dialog
uk: Відкриває діалогове вікно

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Visual bell:
uk: Видимий дзвінок:

[ctx: @option:check Enable visual bell]
en: Enable
uk: Увімкнути

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
uk: Інверсія кольорів екрана

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
uk: Спалах екрана

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
uk: Колір

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
uk: Тривалість:

[ctx: @label:valuesuffix %1 is visible bell duration]
en: %1 ms | %1 ms
uk[0]: %1 мс
uk[1]: %1 мс
uk[2]: %1 мс
uk[3]: %1 мс

[ctx: @label:valuesuffix short for millisecond(s)]
en: ms | ms
uk[0]: мс
uk[1]: мс
uk[2]: мс
uk[3]: мс

[ctx: @info]
en: If you have trouble with certain colors on the screen, these filters can change them into other colors.
uk: Якщо у вас виникають проблеми із певними кольорами на екрані, ці фільтри допоможуть змінити їх на інші кольори.

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
uk: Увімкнути

[ctx: @label:listbox Difficulty seeing any of the following colors on the screen]
en: Problematic colors:
uk: Проблематичні кольори:

[ctx: @option]
en: Red & purple (Protanopia)
uk: Червоний і пурпуровий (протанопія)

[ctx: @option]
en: Green & purple (Deuteranopia)
uk: Зелений і пурпуровий (дейтеранопія)

[ctx: @option]
en: Yellow, green & purple (Tritanopia)
uk: Жовтий, зелений і пурпуровий (тританотопія)

[ctx: @option]
en: All (grayscale mode)
uk: Усі (режим відтінків сірого)

[ctx: @label]
en: Intensity:
uk: Інтенсивність:

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
uk: Помірне

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
uk: Інтенсивне

[ctx: @info]
en: Adjusted colors:
uk: Скориговані кольори:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Reds:
uk: Червоні:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Greens:
uk: Зелені:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Blues:
uk: Сині:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Purples:
uk: Пурпурові:

[ctx: @label]
en: Invert:
uk: Інвертувати:

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
uk: Увімкнути

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
uk: Використовувати клавіатурні скорочення для перемикання інвертування кольорів дисплея та вікон

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
uk: Налаштувати скорочення…

[ctx: @title:group prefix]
en: Slow keys:
uk: Повільні клавіші:

[ctx: @option:check Enable slow keys]
en: Enable
uk: Увімкнути

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
uk: Щоб натискання клавіші було враховано, її слід тримати натиснутою протягом певного часу. Корисно, якщо ви одночасно натискаєте декілька клавіш або маєте проблеми з точним вибором клавіші, яку хочете натиснути.

[ctx: @label:spinbox Slow keys Delay]
en: Delay:
uk: Затримка:

[ctx: @label:valuesuffix %1 is slow keys delay]
en: %1 ms | %1 ms
uk[0]: %1 мс
uk[1]: %1 мс
uk[2]: %1 мс
uk[3]: %1 мс

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Ring system bell:
uk: Системний дзвінок:

[ctx: @option:check Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
uk: &коли натиснуто будь-яку клавішу

[ctx: @option:check Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
uk: коли клавішу при&йнято

[ctx: @option:check Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
uk: коли клавішу в&ідкинуто

[ctx: @title:group prefix]
en: Bounce keys:
uk: Пружні клавіші:

[ctx: @option:check Bounce keys enable]
en: Enable
uk: Увімкнути

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
uk: Ігнорувати швидкі і повторювані натискання клавіші. Корисно, якщо маєте проблеми із координацією рухів руки, які призводять до повторного натискання клавіші, яку ви хотіли натиснути лише один раз.

[ctx: @label:spinbox Bounce keys delay]
en: Delay:
uk: Затримка:

[ctx: @label:valuesuffix %1 is bounce keys delay]
en: %1 ms | %1 ms
uk[0]: %1 мс
uk[1]: %1 мс
uk[2]: %1 мс
uk[3]: %1 мс

[ctx: @option:check for bounce keys]
en: Ring system bell when rejected
uk: Системний дзвінок, якщо відкинуто

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
uk: Лупа та збільшувальне скло

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
uk: Системний дзвінок

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Modifier Keys
uk: Клавіші-модифікатори

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Keyboard Filters
uk: Фільтри клавіатури

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Mouse Navigation
uk: Навігація за допомогою миші

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Activation Shortcuts
uk: Скорочення активізації

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Screen Reader
uk: Засіб читання з екрана

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Color Blindness Correction
uk: Виправлення колірної сліпоти

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
uk: Інвертувати

[ctx: @title Category name in sidebar, shake pointer to find it]
en: Shake Pointer
uk: Потрясти вказівником

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
uk: Липкі клавіші:

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
uk: Увімкнути

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
uk: Клавіші-модифікатори, зокрема Ctrl, Shift, Alt та Meta/Super/Windows, працюють як «залиплі» — їх не треба тримати під час введення клавіатурного скорочення.

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
uk: Зафіксувати липкі клавіші

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
uk: Натискання клавіші-модифікатора двічі поспіль залишатиме її в активному стані, доки клавішу-модифікатор не буде натиснуто знову.

[ctx: @option:check]
en: Disable when two keys are held down
uk: Вимкнути, якщо натиснуто дві клавіші

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when modifier keys are used
uk: Системний дзвінок, якщо використано клавіші-модифікатори

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
uk: Відгук:

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
uk: Системний дзвінок, якщо використано клавіші фіксування

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
uk: Клавішами фіксування є Caps Lock, Num Lock та Scroll Lock.

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
uk: Показати сповіщення, якщо використано клавішу-модифікатор або клавіші фіксування

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
uk: Налаштувати сповіщення…

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move pointer:
uk: Цифрова панель для пересування вказівника:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
uk: Увімкнути

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
uk: Клавіша цифрової панелі <shortcut>5</shortcut> працює як клацання кнопкою миші. Клавіші <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut> і <shortcut>8</shortcut> забезпечують рух за напрямками (вниз, ліворуч, праворуч та вгору). Клавіші <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut> та <shortcut>9</shortcut> відповідають за рух у діагональних напрямках.

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
uk: Затримка прискорення:

[ctx: @label:valuesuffix acceleration delay spinbox %1 is value]
en: %1 ms | %1 ms
uk[0]: %1 мс
uk[1]: %1 мс
uk[2]: %1 мс
uk[3]: %1 мс

[ctx: short for millisecond(s)]
en: ms | ms
uk[0]: мс
uk[1]: мс
uk[2]: мс
uk[3]: мс

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
uk: Інтервал повторення:

[ctx: @label:valuesuffix repeat interval spinbox %1 is value]
en: %1 ms | %1 ms
uk[0]: %1 мс
uk[1]: %1 мс
uk[2]: %1 мс
uk[3]: %1 мс

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
uk: Час прискорення:

[ctx: @label:valuesuffix acceleration time spinbox %1 is value]
en: %1 ms | %1 ms
uk[0]: %1 мс
uk[1]: %1 мс
uk[2]: %1 мс
uk[3]: %1 мс

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
uk: Максимальна швидкість:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
uk: Прискорення вказівника:

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
uk: Засіб читання з екрана Orca не встановлено

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
uk: Будь ласка, встановіть, а потім закрийте і відкрийте це вікно

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
uk: Увімкнути засіб читання з екрана

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
uk: Запустити налаштування засобу читання з екрана Orca…

[ctx: @label]
en: Shake pointer to find it:
uk: Потрясти вказівником, щоб знайти його:

[ctx: @option check, Enable shake pointer effect]
en: Enable
uk: Увімкнути

[ctx: @label Pointer magnification level]
en: Magnification:
uk: Збільшення:

[ctx: @label Normal pointer size]
en: Normal
uk: Звичайний

[ctx: @label Large pointer size]
en: Large
uk: Великий

[ctx: @label, followed by 'full screen' or 'magnify region']
en: Zoom:
uk: Масштаб:

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
uk: Повноекранний режим

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
uk: Показувати ґратку пікселів на такому рівні масштабування:

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer appearance:
uk: Вигляд вказівника:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
uk: Масштаб

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
uk: Залишити

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
uk: Приховати

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer tracking:
uk: Стеження за вказівником:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
uk: Пропорційно

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area moves in sync with pointer
uk: Область збільшення рухається синхронно із вказівником

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
uk: За центром

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, except near screen edges
uk: Вказівник завжди лишається у центрі екрана, окрім випадків розташування на краях екрана

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered (Strict)
uk: За центром (строго)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, even near screen edges
uk: Вказівник завжди лишається у центрі екрана, навіть при розташуванні на краях екрана

[ctx: @item:inlistbox]
en: Push
uk: Надіслати

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer pushes zoom area at screen edges
uk: Вказівник виштовхує область збільшення на краї екрана

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
uk: Вимкнено

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area doesn't follow pointer
uk: Область збільшення не синхронізовано з вказівником

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
uk: Увімкнути стеження за фокусом

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
uk: Увімкнути стеження за текстовим курсором

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
uk: Область збільшення

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
uk: Ширина:

[ctx: short for pixel(s)]
en: %1 px | %1 px
uk[0]: %1 пк
uk[1]: %1 пк
uk[2]: %1 пк
uk[3]: %1 пк

[ctx: short for pixel(s)]
en: px
uk: пк

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
uk: Висота:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
uk: Вимкнено

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
uk: Коефіцієнт масштабування:

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
uk: Клавіші-модифікатори жесту гортання:

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
uk: Жести з гортанням масштабу передбачено лише у Wayland.

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
uk: Гортати, доки натиснуто клавіші-модифікатори, для масштабування

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
uk: Використовувати клавіші для керування масштабом
