plasma-desktop - en to uk translation catalogue (107 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
uk: Вимкнено

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
uk: Немає

[ctx: @action:button Two keybinds for a dial, up & down]
en: %1 && %2
uk: %1 і %2

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
uk: Немає

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
uk: Ліва кнопка миші

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
uk: Права кнопка миші

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
uk: Середня кнопка миші

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
uk: Визначене програмою

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
uk: Кнопка пера %1

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
uk: Коліщатко гортання

en: Default
uk: Типова

en: Portrait
uk: Книжкова

en: Landscape
uk: Альбомна

en: Inverted Portrait
uk: Перевернута книжкова

en: Inverted Landscape
uk: Перевернута альбомна

en: Follow the Current Screen
uk: Слідувати за поточним екраном

en: All Screens
uk: Усі екрани

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
uk: %1 – (%2,%3 %4×%5)

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
uk: Розтягнути і заповнити

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
uk: Зберегти співвідношення і заповнити

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
uk: Прив'язати до частки

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
uk: Кнопка пера %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
uk: кнопка пера %1

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
uk: Виберіть дію набирання на панелі

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
uk: Вибрати дію для кнопки

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
uk: Виберіть дію у відповідь на обертання %1:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
uk: Виберіть дію у відповідь на натискання %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
uk: Обробити у програмі

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
uk: Надіслати натискання клавіші

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
uk: Надіслати натискання клавіші

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
uk: Надіслати клацання кнопкою миші

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
uk: Надіслати повідомлення кнопки пера

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
uk: Працювати замість коліщатка гортання

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
uk: Нічого не робити

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
uk: Натискання цієї кнопки на планшеті буде переспрямовано до вікна фокусованої програми, яка вирішить, як обробляти натискання.

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned upwards]
en: Up:
uk: Вгору:

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned downwards]
en: Down:
uk: Вниз:

[ctx: @label:slider Speed for how often this dial/ring should emit key events]
en: Speed:
uk: Швидкість:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
uk: Клацання лівою

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
uk: Клацання середньою

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
uk: Клацання правою

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
uk: Кнопка 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
uk: Кнопка 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
uk: Кнопка 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
uk: Працювати як коліщатко гортання на миші.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
uk: Цю кнопку вимкнено, її натискання не призводитиме до жодної реакції.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
uk: Калібрування пера

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
uk: Торкніться цілей знову, щоб підтвердити нове калібрування.<nl/><nl/><b>Програма поверне стандартні параметри калібрування за %1 секунд, якщо не буде виконано якоїсь подальшої дії.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
uk: Калібрування завершено, і дані збережено.<nl/><nl/>Можете продовжити удосконалювати калібрування або закрити це вікно.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
uk: Торкніться у центрі кожної з цілей.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
uk: Удосконалити наявне калібрування

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
uk: Скинути і повторити спробу

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
uk: Калібрувати з початку

[ctx: @action:button]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: @action:button]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @label:listbox]
en: Map to screen:
uk: Прив’язка до екрана:

[ctx: @label:listbox]
en: Orientation:
uk: Орієнтація:

[ctx: @label substitute for unavailable orientation change]
en: Not Applicable
uk: Незастосовне

[ctx: @label:listbox]
en: Mapped Area:
uk: Область прив'язки:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
uk: Зафіксувати співвідношення розмірів

[ctx: tablet area position - size]
en: %1,%2 - %3×%4
uk: %1,%2 – %3×%4

[ctx: @action:button]
en: Resize the screen area
uk: Змінити розміри області на екрані

[ctx: tablet area position - size]
en: %1%,%2% - %3%×%4%
uk: %1%,%2% – %3%×%4%

[ctx: @action:button]
en: Resize the tablet area
uk: Змінити розміри області планшета

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No drawing tablets found
uk: Планшетів для малювання не знайдено

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: Connect a drawing tablet
uk: Встановлення з'єднання з планшетом для малювання

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
uk: Перевірка планшета…

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
uk: Цим пристроєм керує драйвер простору користувача, який було встановлено вами. Скористайтеся цим драйвером для налаштовування планшета замість використання пунктів цього модуля, якщо виробник не радить вам чогось іншого.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
uk: Пристрій:

[ctx: @title:tab]
en: Display
uk: Дисплей

[ctx: @title:tab]
en: Pen
uk: Перо

[ctx: @title:tab]
en: Pad
uk: Панель

[ctx: @info placeholdermessage main text]
en: No pad inputs found
uk: Не знайдено жодної панелі для введення

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: No buttons or other inputs were detected. This could mean the driver for this device is missing.
uk: Не виявлено ні кнопок, ні інших джерел вхідних даних. Це може вказувати на те, що у системі немає драйвера для цього пристрою.

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of ring]
en: Pad ring %1:
uk: Набирання на панелі %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
uk: набирання на панелі %1

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of dial]
en: Pad dial %1:
uk: Цифрова панель %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
uk: цифрова панель %1

[ctx: @label for graphics tablet button config, % is number of button]
en: Pad button %1:
uk: Кнопка панелі %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
uk: кнопка панелі %1

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Left-handed mode:
uk: Режим шульги:

[ctx: @option:check Enable left-handed mode]
en: Enable
uk: Увімкнути

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
uk: Повідомляє пристрою, що слід підлаштуватися під шульгу. Результат залежить від пристрою, але часто це інверсія функцій кнопок панелі, щоб планшетом можна було користуватися у перевернутому стані.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
uk: Режим:

[ctx: @option:radio Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
uk: Перо

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
uk: Вказівник пересуватиметься керуванням за допомогою торкання поверхні пером

[ctx: @option:radio Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
uk: Миша

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
uk: Пересування пера поверхнею пересуватиме вказівник відносно місця, де він був, подібно до миші

en: Sync with mouse cursor
uk: Синхронізувати з вказівником миші

[ctx: @label prefix for pen pressure curve config]
en: Pen Pressure:
uk: Натиск пера:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
uk: Ця крива керує зв'язком між натиском стила та значеннями натиску, які отримуватимуть програми.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
uk: Діапазон тиску:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
uk: Тиск вище або нижче порогового значення буде обрізано, цей діапазон стане новим ефективним діапазоном.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
uk: Виконуємо калібрування

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
uk: Калібрувати

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
uk: Підтримки калібрування не передбачено

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
uk: Скинути нетипове калібрування

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
uk: Калібрування цього планшета виконано вручну. Якщо калібрування не працює, спробуйте спочатку відновити початкові налаштування.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
uk: Тестування планшета

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
uk: Стило натиснуто у X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
uk: Стило відпущено у X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
uk: Пересування стила X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
uk: Кнопку панелі натиснуто B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
uk: Кнопку панелі відпущено B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
uk: Цифрову панель пересунуто V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
uk: ## Умовні позначення:
    # X, Y - координати події
    # P - стиск
    # TX,TY - нахил

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
uk: Очистити
