plasma-desktop - en to vi translation catalogue (51 entries)

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
vi: Lỗi khi lưu phím tắt %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
vi: Lỗi khi thêm %1, có vẻ là nó không có hành động nào.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
vi: Lỗi khi liên lạc với dịch vụ phím tắt toàn cục

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
vi: Liên lạc với trình nền phím tắt toàn cục thất bại

[ctx: %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut %1 is already assigned to the common %2 action '%3'.
    Do you want to reassign it?
vi: Phím tắt %1 đã được gán cho hành động %2 chung '%3' rồi.
    Bạn có muốn gán lại nó không?

en: Shortcut %1 is already assigned to action '%2' of %3.
    Do you want to reassign it?
vi: Phím tắt %1 đã được gán cho hành động '%2' của mục %3 rồi.
    Bạn có muốn gán lại nó không?

[ctx: @title:window]
en: Found conflict
vi: Tìm thấy xung đột

en: Applications
vi: Ứng dụng

en: Commands
vi: Lệnh

en: System Settings
vi: Thiết lập hệ thống

en: Common Actions
vi: Hành động chung

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
vi: Không thể xuất khẩu quy hoạch khi có các thay đổi chưa được lưu

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
vi: Chọn các thành phần bên dưới sẽ được bao gồm trong quy hoạch được xuất khẩu

en: Save scheme
vi: Lưu quy hoạch

[ctx: @tooltip:button %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
vi: Sửa lệnh cho %1

en: Remove all shortcuts for %1
vi: Xoá tất cả phím tắt cho %1

en: Undo deletion
vi: Đảo ngược việc xoá

en: No items matched the search terms
vi: Không có mục nào khớp với các từ khoá tìm kiếm

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
vi: Chọn một mục trong danh sách để xem các phím tắt của nó tại đây

[ctx: @action:button Keep translated text as short as possible]
en: Add Application…
vi: Thêm ứng dụng…

[ctx: @action:button Keep translated text as short as possible]
en: Add Command…
vi: Thêm lệnh…

en: Import Scheme…
vi: Nhập khẩu quy hoạch…

en: Cancel Export
vi: Huỷ xuất khẩu

en: Export Scheme…
vi: Xuất khẩu quy hoạch…

en: Export Shortcut Scheme
vi: Xuất khẩu quy hoạch phím tắt

en: Import Shortcut Scheme
vi: Nhập khẩu quy hoạch phím tắt

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
vi: Quy hoạch phím tắt (*.kksrc)

en: Edit Command
vi: Sửa lệnh

en: Add Command
vi: Thêm lệnh

en: Save
vi: Lưu

en: Add
vi: Thêm

en: Select the scheme to import:
vi: Chọn quy hoạch để nhập khẩu:

en: Custom Scheme
vi: Quy hoạch tự chọn

en: Select File…
vi: Chọn tệp…

en: Import
vi: Nhập khẩu

en: Editing shortcut: %1
vi: Sửa phím tắt: %1

en: No active shortcuts
vi: Không có phím tắt hoạt động

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
vi[0]: Phím tắt mặc định

en: No default shortcuts
vi: Không có phím tắt mặc định

en: Default shortcut %1 is enabled.
vi: Phím tắt mặc định %1 đã được bật.

en: Default shortcut %1 is disabled.
vi: Phím tắt mặc định %1 đã được tắt.

en: Custom shortcuts
vi: Phím tắt tự chọn

en: Delete this shortcut
vi: Xoá phím tắt này

en: Add custom shortcut
vi: Thêm phím tắt tự chọn

en: Cancel capturing of new shortcut
vi: Huỷ chờ nhập phím tắt mới

en: File
vi: Tệp

en: Edit
vi: Sửa

en: Navigation
vi: Điều hướng

en: View
vi: Xem

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Help
vi: Trợ giúp
