kcmsmserver - en to vi translation catalogue (26 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
vi: <h1>Trình quản lí phiên</h1> Bạn có thể cấu hình trình quản lí phiên tại đây. Nó bao gốm các lựa chọn như việc thoát phiên (đăng xuất) có cần được xác nhận hay không, phiên có cần được khôi phục lại khi đăng nhập hay không, và theo mặc định máy tính có tự động tắt sau khi thoát phiên hay không.

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
vi: Hệ thống phải được khởi động lại trước khi việc lưu phiên thủ công có thể bắt đầu hoạt động.

en: Restart
vi: Khởi động lại

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
vi: Yêu cầu khởi động lại vào phần cài đặt phần sụn thất bại: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
vi: Lần tiếp theo máy tính khởi động lại, nó sẽ đi đến màn hình cài đặt UEFI.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
vi: Lần tiếp theo máy tính khởi động lại, nó sẽ đi đến màn hình cài đặt phần sụn.

en: Restart Now
vi: Khởi động lại ngay

[ctx: @title:group]
en: Logout Screen
vi: Màn hình đăng xuất

en: Show:
vi: Hiện:

[ctx: @info]
en: When this setting is turned on, the logout confirmation screen will be shown when you log out, shut down, restart, press the power button, or click on buttons or menu items labeled <interface>Leave…</interface>.
vi: Khi thiết lập này được bật, màn hình xác nhận đăng xuất sẽ hiển thị khi bạn đăng xuất, tắt, khởi động lại, nhấn nút nguồn, hoặc bấm các nút hoặc mục trình đơn với nhãn <interface>Thoát…</interface>.

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
vi: Khôi phục phiên

en: On login, launch apps that were open:
vi: Khi đăng nhập, khởi chạy các ứng dụng đã mở:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
vi: Vào lần đăng xuất cuối

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
vi: Khi phiên được lưu thủ công

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
vi: Một nút <interface>Lưu phiên</interface> sẽ xuất hiện trong trình đơn <interface>Trình khởi chạy ứng dụng</interface>. Khi bạn bấm vào đó, Plasma sẽ nhớ các ứng dụng đang mở và khôi phục chúng vào lần đăng nhập tiếp theo. Bấm lại vào đó để thay thế các ứng dụng được ghi nhớ.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
vi: Bắt đầu một phiên mới

en: Ignored applications:
vi: Các ứng dụng bị bỏ qua:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
vi: Viết tên tệp thực thi của các ứng dụng vào đây (phân cách bởi dấu phẩy hoặc dấu hai chấm, ví dụ 'xterm:konsole' hoặc 'xterm,konsole') để không cho chúng tự động khởi động cùng với các ứng dụng được khôi phục theo phiên khác.

[ctx: @title:group]
en: Firmware
vi: Phần sụn

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
vi: Sau lần khởi động lại tiếp theo:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
vi: Đi vào màn hình cài đặt UEFI

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
vi: Đi vào màn hình cài đặt phần sụn

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
vi: Xác nhận khi đăng xuất

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
vi: Lựa chọn thoát mặc định

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
vi: Khi đăng nhập

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
vi: Những ứng dụng sẽ bị loại trừ khỏi phiên
