plasma-desktop - en to vi translation catalogue (33 entries)

en: The system must be restarted before changes to the middle-click paste setting can take effect.
vi: Hệ thống phải được khởi động lại trước khi các thay đổi đối với thiết lập dán bằng cách bấm giữa có thể có tác dụng.

en: Restart
vi: Khởi động lại

en: Visual behavior:
vi: Ứng xử trực quan:

note: i18n: ectx: label, entry (delay), group (PlasmaToolTips)
en: Display informational tooltips on mouse hover
vi: Hiển thị chú giải thông tin khi đảo chuột

note: i18n: ectx: label, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Display visual feedback for status changes
vi: Hiển thị phản hồi trực quan cho các thay đổi trạng thái

en: Animation speed:
vi: Tốc độ hiệu ứng động:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
vi: Chậm

[ctx: Animation speed]
en: Instant
vi: Lập tức

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
vi: Bấm vào tệp hay thư mục:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
vi: Mở chúng

en: Select by clicking on item's selection marker
vi: Chọn bằng cách bấm vào dấu chọn của mục

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
vi: Chọn chúng

en: Open by double-clicking instead
vi: Mở bằng bấm đúp

en: Clicking in scrollbar track:
vi: Bấm trong rãnh thanh cuộn:

[ctx: @radio part of a complete sentence: 'Clicking in scrollbar track scrolls one page up or down']
en: Scrolls one page up or down
vi: Cuộn lên hoặc xuống một trang

en: Middle-click to scroll to clicked location
vi: Bấm giữa để cuộn đến vị trí bấm

[ctx: @radio part of a complete sentence: 'Clicking in scrollbar track scrolls to the clicked location']
en: Scrolls to the clicked location
vi: Cuộn đến vị trí bấm

en: Middle Click:
vi: Bấm giữa:

en: Paste selected text
vi: Dán văn bản bôi đen

en: Touch Mode:
vi: Chế độ cảm ứng:

[ctx: As in: 'Touch Mode is automatically enabled as needed']
en: Automatically enable as needed
vi: Tự động bật khi cần

[ctx: As in: 'Touch Mode is never enabled']
en: Never enabled
vi: Không bao giờ bật

en: Touch Mode will be automatically activated whenever the system detects a touchscreen but no mouse or touchpad. For example: when a transformable laptop's keyboard is flipped around or detached.
vi: Chế độ cảm ứng sẽ tự động được bật khi hệ thống phát hiện một màn hình cảm ứng mà không có chuột hay bàn cảm ứng. Ví dụ: khi bàn phím của một máy tính xách tay 2 trong 1 được lật lại hoặc tháo ra.

[ctx: As in: 'Touch Mode is always enabled']
en: Always enabled
vi: Luôn bật

en: In Touch Mode, many elements of the user interface will become larger to more easily accommodate touch interaction.
vi: Trong chế độ cảm ứng, nhiều yếu tố của giao diện người dùng sẽ trở nên lớn hơn để dễ dàng đáp ứng với các tương tác cảm ứng hơn.

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
vi: Bấm đơn để mở tệp

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
vi: Tốc độ hiệu ứng động

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbarLeftClickNavigatesByPage), group (KDE)
en: Left-click in scrollbar track moves scrollbar by one page
vi: Bấm trái trong rãnh thanh cuộn sẽ di chuyển thanh cuộn đi một trang

note: i18n: ectx: label, entry (tabletMode), group (Input)
en: Automatically switch to touch-optimized mode
vi: Tự động chuyển sang chế độ được tối ưu hoá cho cảm ứng

note: i18n: ectx: label, entry (primarySelection), group (Wayland)
en: Enable middle click selection pasting
vi: Bật dán phần bôi đen bằng bấm giữa

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Show an on-screen display to indicate status changes such as brightness or volume
vi: Hiện một ô hiện nổi để cho biết các thay đổi trạng thái như độ sáng hay âm lượng

note: i18n: ectx: label, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: OSD on layout change
vi: Ô hiện nổi khi thay đổi bố cục

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: Show a popup on layout changes
vi: Hiện một ô bật lên khi có thay đổi bố cục
