plasma-dialer - en to hi translation catalogue (50 entries)

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Plasma phone dialer
hi: प्लाज्मा फोन डायलर

en: © 2015-2022 KDE Community
hi: © 2015-2022 केडीई समुदाय

en: Alexey Andreyev
hi: एलेक्सी आंद्रेयेव

en: Swipe to accept
hi: स्वीकार करने के लिए स्वाइप करें

en: Active call list
hi: सक्रिय कॉल सूची

en: Keypad
hi: कीपैड

en: Speaker
hi: वक्ता

en: Mute
hi: आवाज़ बंद करना

en: View
hi: देखना

en: History
hi: इतिहास

en: Contacts
hi: संपर्क

en: Dialer
hi: डायलर

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: Quit
hi: छोड़ना

en: No contacts have a phone number set
hi: किसी भी संपर्क का फ़ोन नंबर सेट नहीं है

en: Select number to call
hi: कॉल करने के लिए नंबर चुनें

en: Telephony daemons are not responding
hi: टेलीफोनी डेमॉन प्रतिक्रिया नहीं दे रहे हैं

en: Modem devices are not found
hi: मॉडेम डिवाइस नहीं मिले

en: Voicemail number couldn't be found
hi: वॉइसमेल नंबर नहीं मिल सका

en: Duration: %1
hi: अवधि: %1

en: Call History
hi: कॉल इतिहास

en: Clear history
hi: इतिहास मिटा दें

en: No recent calls
hi: कोई हालिया कॉल नहीं

en: No IMEIs found
hi: कोई IMEI नहीं मिला

en: IMEI | IMEIs
hi[0]: आईएमईआई
hi[1]: आईएमईआई

en: Adaptive Call Blocking
hi: अनुकूली कॉल अवरोधन

en: Ignore calls from unknown numbers
hi: अज्ञात नंबरों से आने वाली कॉल को अनदेखा करें

en: When a call is an incoming from an unknown number
hi: जब कॉल किसी अज्ञात नंबर से आती है

en: Immediately hang up
hi: तुरंत फ़ोन काट दो

en: Ring without notification
hi: बिना सूचना के रिंग करें

en: Ring with silent notification
hi: मौन अधिसूचना के साथ रिंग करें

en: Allowed exceptions
hi: स्वीकृत अपवाद

en: Anonymous numbers
hi: गुमनाम नंबर

en: Existing outgoing call to number
hi: मौजूदा आउटगोइंग कॉल टू नंबर

en: Callback within
hi: कॉलबैक के अंदर

en: minutes
hi: मिनट

en: Allowed phone number exceptions
hi: स्वीकृत फ़ोन नंबर अपवाद

en: Add new pattern
hi: नया पैटर्न जोड़ें

en: About
hi: के बारे में

en: Adaptive call blocking
hi: अनुकूली कॉल अवरोधन

en: Incoming call screen appearance
hi: इनकमिंग कॉल स्क्रीन का स्वरूप

en: Buttons
hi: बटन

en: Symmetric Swipe
hi: सममित स्वाइप

en: Asymmetric Swipe
hi: असममित स्वाइप

en: USSD Error
hi: यूएसएसडी त्रुटि

en: USSD Message
hi: यूएसएसडी संदेश

en: Write response...
hi: प्रतिक्रिया लिखें...

en: Send
hi: भेजना

en: Cancel USSD session
hi: USSD सत्र रद्द करें
