plasma-dialer - en to it translation catalogue (52 entries)

en: Phone
it: Telefono

en: Plasma phone dialer
it: Combinatore telefonico di Plasma

en: © 2015-2022 KDE Community
it: © 2015-2022 della Comunità KDE

en: Incoming...
it: In arrivo...

en: Calling...
it: Chiamata...

en: Swipe to accept
it: Scorri per accettare

en: Call
it: Chiama

en: Close
it: Chiudi

en: Keypad
it: Tastiera

en: Speaker
it: Altoparlante

en: Mute
it: Silenzia

en: Active call list
it: Elenco chiamate attive

en: View
it: Visualizza

en: History
it: Cronologia

en: Contacts
it: Contatti

en: Dialer
it: Combinatore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Quit
it: Esci

en: No contacts have a phone number set
it: Nessun contatto ha un numero di telefono impostato

en: Select number to call
it: Seleziona numero da chiamare

en: Telephony daemons are not responding
it: I servizi di telefonia non rispondono

en: Modem devices are not found
it: I dispositivi modem non sono stati trovati

en: Voicemail number couldn't be found
it: Numero della casella vocale non trovato

en: Duration: %1
it: Durata: %1

en: Call History
it: Cronologia chiamate

en: Clear history
it: Cancella la cronologia

en: No recent calls
it: Nessuna chiamata recente

en: No IMEIs found
it: Nessun IMEI trovato

en: Adaptive Call Blocking
it: Blocco delle chiamate adattivo

en: Ignore calls from unknown numbers
it: Ignora le chiamate dai numeri sconosciuti

en: When a call is an incoming from an unknown number
it: Quando una chiamata arriva da un numero sconosciuto

en: Immediately hang up
it: Riaggancia immediatamente

en: Ring without notification
it: Squilla senza notifica

en: Ring with silent notification
it: Squilla con notifica silenziosa

en: Allowed exceptions
it: Eccezioni consentite

en: Anonymous numbers
it: Numeri anonimi

en: Existing outgoing call to number
it: Chiamata in uscita esistente al numero

en: Callback within
it: Richiamata entro

en: minutes
it: minuti

en: Allowed phone number exceptions
it: Eccezioni sui numeri di telefono consentiti

en: Add new pattern
it: Aggiungi nuovo modello

en: About
it: Informazioni su

en: Adaptive call blocking
it: Blocco delle chiamate adattivo

en: Incoming call screen appearance
it: Aspetto dello schermo con una chiamata in arrivo

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Symmetric Swipe
it: Scorrimento simmentrico

en: Asymmetric Swipe
it: Scorrimento asimmetrico

en: USSD Error
it: Errore USSD

en: USSD Message
it: Messaggio USSD

en: Write response...
it: Scrivi risposta...

en: Send
it: Invia

en: Cancel USSD session
it: Annulla sessione USSD
