plasma-dialer - en to ru translation catalogue (51 entries)

en: Phone
ru: Телефон

en: Plasma phone dialer
ru: Номеронабиратель Plasma

en: © 2015-2022 KDE Community
ru: © Сообщество KDE, 2015-2022

en: Alexey Andreyev
ru: Алексей Андреев

en: Swipe to accept
ru: Смахните, чтобы принять

en: Active call list
ru: Список активных вызовов

en: Incoming...
ru: Входящий…

en: Calling...
ru: Вызов…

en: Keypad
ru: Дополнительная клавиатура

en: Speaker
ru: Динамик

en: Mute
ru: Выключить звук

en: View
ru: Вид

en: History
ru: Журнал

en: Contacts
ru: Контакты

en: Dialer
ru: Номеронабиратель

en: Settings
ru: Параметры

en: Quit
ru: Выйти

en: No contacts have a phone number set
ru: Не найдены контакты с телефонными номерами

en: Select number to call
ru: Выберите номер для вызова

en: Telephony daemons are not responding
ru: Службы телефонии не отвечают

en: Modem devices are not found
ru: Модем не найден

en: Voicemail number couldn't be found
ru: Не удалось обнаружить номер голосовой почты

en: Duration: %1
ru: Длительность: %1

en: Call History
ru: Журнал вызовов

en: Clear history
ru: Очистить журнал

en: No recent calls
ru: Нет недавних вызовов

en: No IMEIs found
ru: Номер IMEI не найден

en: Adaptive Call Blocking
ru: Адаптивная блокировка вызовов

en: Ignore calls from unknown numbers
ru: Игнорировать звонки с неизвестных номеров

en: When a call is an incoming from an unknown number
ru: При вызове с незнакомого номера

en: Immediately hang up
ru: Немедленно вешать трубку

en: Ring without notification
ru: Звонить без уведомления

en: Ring with silent notification
ru: Звонить с беззвучным уведомлением

en: Allowed exceptions
ru: Разрешённые исключения

en: Anonymous numbers
ru: Анонимные номера

en: Existing outgoing call to number
ru: При существующем исходящем вызове на номер

en: Callback within
ru: Перезванивать через

en: minutes
ru: минут

en: Allowed phone number exceptions
ru: Исключения

en: Add new pattern
ru: Создать шаблон

en: About
ru: О программе

en: Adaptive call blocking
ru: Адаптивная блокировка вызовов

en: Incoming call screen appearance
ru: Внешний вид экрана вызова

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Symmetric Swipe
ru: Симметричное смахивание

en: Asymmetric Swipe
ru: Асимметричное смахивание

en: USSD Error
ru: Ошибка USSD

en: USSD Message
ru: Сообщение USSD

en: Write response...
ru: Ответить…

en: Send
ru: Отправить

en: Cancel USSD session
ru: Отменить сеанс USSD
