plasma-dialer - en to sa translation catalogue (52 entries)

en: Phone
sa: फोनं

en: Plasma phone dialer
sa: प्लाज्मा फ़ोन डायलर

en: © 2015-2022 KDE Community
sa: © 2015-2022 केडीई समुदाय

en: Alexey Andreyev
sa: अलेक्सी आन्द्रेयेव

en: Incoming...
sa: आगच्छन्...

en: Calling...
sa: आह्वानं कृत्वा...

en: Swipe to accept
sa: स्वीकारं कर्तुं स्वाइप् कुर्वन्तु

en: Keypad
sa: कीपैड

en: Speaker
sa: वक्ता

en: Mute
sa: मूक

en: Active call list
sa: सक्रियः आह्वानसूची

en: View
sa: दृश्यं

en: History
sa: इतिहास

en: Contacts
sa: सम्पर्क

en: Dialer
sa: डायलर

en: Settings
sa: सेटिंग्स्

en: Quit
sa: परिजहातु

en: No contacts have a phone number set
sa: कस्यापि सम्पर्कस्य दूरभाषसङ्ख्या सेट् नास्ति

en: Select number to call
sa: आह्वानार्थं सङ्ख्यां चिनोतु

en: Telephony daemons are not responding
sa: दूरभाष राक्षसाः प्रतिक्रियां न ददति

en: Modem devices are not found
sa: मोडेम-यन्त्राणि न प्राप्यन्ते

en: Voicemail number couldn't be found
sa: ध्वनिपत्रसङ्ख्या न प्राप्ता

en: Duration: %1
sa: अवधिः %1

en: Call History
sa: इतिहासं आह्वयन्तु

en: Clear history
sa: इतिहासं स्पष्टं कुरुत

en: No recent calls
sa: अद्यतनं आह्वानं नास्ति

en: No IMEIs found
sa: न कोऽपि IMEIs लब्धः

en: IMEI | IMEIs
sa[0]: इमेइ
sa[1]: IMEIs इति

en: Adaptive Call Blocking
sa: अनुकूली कॉल अवरोधन

en: Ignore calls from unknown numbers
sa: अज्ञातसङ्ख्याभ्यः आह्वानस्य अवहेलनां कुर्वन्तु

en: When a call is an incoming from an unknown number
sa: यदा कश्चन आह्वानः अज्ञातसङ्ख्यातः आगच्छन् भवति

en: Immediately hang up
sa: तत्क्षणमेव दूरभाषं त्यजन्तु

en: Ring without notification
sa: सूचनां विना रिंगं कुर्वन्तु

en: Ring with silent notification
sa: मौनसूचना सह रिंग

en: Allowed exceptions
sa: अनुमत अपवादाः

en: Anonymous numbers
sa: अनामिका संख्या

en: Existing outgoing call to number
sa: विद्यमानं बहिर्गच्छन्तं नम्बरं प्रति आह्वानम्

en: Callback within
sa: अन्तः आह्वानं कुर्वन्तु

en: minutes
sa: पन्चनिमेषः

en: Allowed phone number exceptions
sa: अनुमतं दूरभाषसङ्ख्या अपवादाः

en: Add new pattern
sa: नूतनं प्रतिरूपं योजयन्तु

en: About
sa: विषये

en: Adaptive call blocking
sa: अनुकूली आह्वान अवरोधनम्

en: Incoming call screen appearance
sa: आगच्छन्त-कॉल-पर्दे दृश्यम्

en: Buttons
sa: बटनम्

en: Symmetric Swipe
sa: सममित स्वाइप

en: Asymmetric Swipe
sa: असममित स्वाइप

en: USSD Error
sa: USSD त्रुटिः

en: USSD Message
sa: USSD सन्देशः

en: Write response...
sa: प्रतिक्रिया लिखें...

en: Send
sa: प्रेषयतु

en: Cancel USSD session
sa: USSD सत्रं रद्दं कुर्वन्तु
