discover - en to ar translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
ar: حدّث التطبيقات:

en: Manually
ar: يدويا

en: Automatically
ar: آليّا

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while updates for the system will be installed the next time it’s restarted.
ar: ستُنزل تحديثات البرامج آليًا عند توفرها. وستُثبت تحديثات التطبيقات على الفور، بينما ستُثبت تحديثات النظام عند إعادة تشغيل النظام في المرة القادمة.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
ar: تكرار التحديث:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
ar: تكرار الإشعار:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
ar: يوميًّا

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
ar: أسبوعيًّا

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
ar: شهريًّا

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
ar: البتة

en: Apply system updates:
ar: طبق تحديثات النظام:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
ar: بعد إعادة التشغيل

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
ar: موصى به لزيادة استقرارية النظام

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
ar: فوراٌ
