discover - en to ast translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
ast: Anovar el software:

en: Manually
ast: Manualmente

en: Automatically
ast: Automáticamente

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
ast: Los anovamientos de software báxense automáticamente cuando tean disponibles. Los anovamientos de les aplicaciones instálense nel intre, mentanto que los anovamientos del sistema instálense la proxima vegada que se reanicie l'ordenador.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
ast: Frecuencia del anovamientu

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
ast: Frecuencia de los avisos:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
ast: Caldía

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
ast: Selmanalmente

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
ast: Mensualmente

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
ast: Enxamás

en: Apply system updates:
ast: Aplicar los anovamientos del sistema:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
ast: Dempués de reaniciar

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
ast: Aconséyase pa maximizar la estabilidá del sistema

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
ast: Inmediatamente
