discover - en to fa translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
fa: به‌روزرسانی نرم افزار:

en: Manually
fa: دستی

en: Automatically
fa: خودکار

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
fa: به‌روزرسانی نرم‌افزارها به محض وجود، به صورت خودکار دریافت می‌شوند. به‌روزرسانی برای برنامه‌ها درجا نصب می‌شود، درحالی که به‌روزرسانی برای اجزای سامانه بعد از راه‌اندازی مجدد صورت می‌گیرد.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
fa: بسامد به‌روزرسانی:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
fa: بسامد آگاهی:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
fa: روزانه

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
fa: هفتگی

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
fa: ماهانه

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
fa: هرگز

en: Apply system updates:
fa: اعمال به‌روزرسانی‌های سامانه

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
fa: بعد از راه‌اندازی مجدد

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
fa: برای پایداری حداکثری سامانه پیشنهاد می‌گردد

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
fa: درجا
