discover - en to id translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
id: Pembaruan perangkat lunak:

en: Manually
id: Secara Manual

en: Automatically
id: Secara otomatis

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
id: Pembaruan perangkat lunak akan diunduh secara otomatis saat tersedia. Pembaruan untuk aplikasi akan segera diinstal, sedangkan pembaruan sistem akan diinstal saat komputer dinyalakan ulang di lain waktu.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
id: Kekerapan pembaruan:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
id: Kekerapan notifikasi:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
id: Harian

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
id: Pekanan

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
id: Bulanan

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
id: Tidak Pernah

en: Use offline updates:
id: Gunakan pembaruan luring:

en: Offline updates maximize system stability by applying changes while restarting the system. Using this update mode is strongly recommended.
id: Pembaruan luring memaksimalkan stabilitas sistem dengan menerapkan perubahan saat memulai ulang sistemnya. Menggunakan mode pembaruan ini sangat disarankan.

en: Software Update
id: Pembaruan Perangkat Lunak

en: Configure software update settings
id: Konfigurasikan pengaturan pembaruan perangkat lunak
