discover - en to is translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
is: Uppfæra hugbúnað:

en: Manually
is: Handvirkt

en: Automatically
is: Sjálfkrafa

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
is: Hugbúnaðaruppfærslur verða sóttar sjálfkrafa þegar þær eru í boði. Uppfærslur á forritum verða settar upp strax en kerfisuppfærslur verða settar upp næst þegar tölvan er endurræst.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
is: Uppfærslutíðni:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
is: Tilkynningatíðni:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
is: Daglega

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
is: Vikulega

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
is: Mánaðarlega

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
is: Aldrei

en: Apply system updates:
is: Setja upp kerfisuppfærslur:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
is: Eftir endurræsingu

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
is: Ráðlegt til að hámarka stöðugleika stýrikerfisins

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
is: Strax
