discover - en to is translation catalogue (28 entries)

en: View Updates
is: Birta uppfærslur

en: Security updates available
is: Öryggisuppfærslur í boði

en: Updates available
is: Uppfærslur í boði

en: System up to date
is: Tölvan er uppfærð

en: Computer needs to restart
is: Það þarf að endurræsa tölvuna

en: Offline
is: Utan nets

en: Applying unattended updates…
is: Set upp eftirlitslausar uppfærslur...

en: Restart is required
is: Það þarf að endurræsa

en: The system needs to be restarted for the updates to take effect.
is: Endurræsa þarf tölvuna til að uppfærslurnar gangi í gegn.

[ctx: @action:button]
en: Update and Restart
is: Uppfæra og endurræsa

[ctx: @action:button]
en: Update and Shut Down
is: Uppfæra og slökkva

en: Upgrade available
is: Uppfærsla í nýja útgáfu í boði

[ctx: A new distro release (name and version) is available for upgrade]
en: %1 is now available.
is: %1 er nú í boði.

[ctx: @action:button]
en: Upgrade
is: Uppfæra í nýja útgáfu

en: Discover Notifier
is: Tilkynningar Discover

en: System update status notifier
is: Tilkynningar um stöðu kerfisuppfærslu

en: © 2010-2025 Plasma Development Team
is: © 2010-2025 Plasma þróunarteymið

en: Replace an existing instance
is: Skipta út fyrirliggjandi tilviki

en: Do not show the notifier
is: Ekki sýna tilkynninguna

en: hidden
is: falið

en: Updates
is: Uppfærslur

[ctx: @action:button Opens Discover's main UI to analyze the updates]
en: Open Discover…
is: Opna Discover...

[ctx: @action:button Starts an update in the background]
en: Start Update
is: Byrja uppfærslu

en: Refresh…
is: Endurhlaða...

en: Install Updates and Restart…
is: Setja upp uppfærslur og endurræsa...

en: Install Updates and Shut Down…
is: Setja upp uppfærslur og slökkva...

en: Restart to apply installed updates
is: Endurræstu til að virkja uppsettar uppfærslur

en: Click to restart the device
is: Smelltu til að endurræsa tölvuna
