discover - en to lt translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
lt: Atnaujinti programinę įrangą:

en: Manually
lt: Rankiniu būdu

en: Automatically
lt: Automatiškai

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while updates for the system will be installed the next time it’s restarted.
lt: Programinės įrangos atnaujinimai, kai taps prieinami, bus automatiškai atsiųsti. Programų atnaujinimai bus įdiegti nedelsiant, tuo tarpu sistemos atnaujinimai bus įdiegti tada, kai ji bus paleista iš naujo.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
lt: Atnaujinimo dažnis:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
lt: Pranešimo dažnis:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
lt: Kas dieną

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
lt: Kas savaitę

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
lt: Kas mėnesį

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
lt: Niekada

en: Apply system updates:
lt: Taikyti sistemos atnaujinimus:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
lt: Po paleidimo iš naujo

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
lt: Rekomenduojama, siekiant maksimaliai išlaikyti sistemos stabilumą

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
lt: Nedelsiant
