discover - en to lv translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
lv: Atjaunināt programmatūru:

en: Manually
lv: Manuāli

en: Automatically
lv: Automātiski

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
lv: Atjauninājumi tiks automātiski lejupielādēti tiklīdz būs pieejami. Programmu atjauninājumu instalēšana notiks nekavējoties, bet sistēmas atjauninājumi tiks ieinstalēti nākamajā reizē pēc datora pārstartēšanas.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
lv: Atjaunināšanas biežums:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
lv: Paziņojumu biežums:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
lv: Reizi dienā

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
lv: Reizi nedēļā

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
lv: Reizi mēnesī

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
lv: Nekad

en: Apply system updates:
lv: Instalēt sistēmas atjauninājumus:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
lv: Pēc pārstartēšanas

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
lv: Ieteikts, lai nodrošinātu sistēmas stabilitāti

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
lv: Nekavējoties
