discover - en to nn translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
nn: Programoppdatering:

en: Manually
nn: Manuell

en: Automatically
nn: Automatisk

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
nn: Nye programvare­oppdateringar vert automatisk lasta ned. Oppdateringar for brukar­program vert installerte automatisk, mens system­oppdateringar vert installerte neste gong maskina vert starta på nytt.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
nn: Oppdateringsfrekvens:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
nn: Varslingsfrekvens:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
nn: Dagleg

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
nn: Vekentleg

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
nn: Månadleg

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
nn: Aldri

en: Apply system updates:
nn: Bruk systemoppdateringar:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
nn: Etter omstart

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
nn: Tilrådd for høgast systemstabilitet

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
nn: Med ein gong
