discover - en to sa translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
sa: तन्त्रांश् अद्यतनं कुर्वन्तु :

en: Manually
sa: हस्तचलितरूपेण

en: Automatically
sa: स्वतः

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
sa: तन्त्रांश् अद्यतन यदा उपलब्धं भविष्यति तदा स्वयमेव अवारोपय भविष्यति। अनुप्रयोगानाम् अद्यतनं तत्क्षणमेव संस्थापितं भविष्यति, यदा तु अग्रिमे समये सङ्गणकस्य पुनः आरम्भे प्रणाली अद्यतनं संस्थाप्यते ।.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
sa: अद्यतनस्य आवृत्तिः :

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
sa: अधिसूचनायाः आवृत्तिः :

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
sa: प्रतिदिन

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
sa: साप्ताहिकम्

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
sa: मासिकम्

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
sa: कदापि न

en: Apply system updates:
sa: प्रणाली अद्यतनं प्रयोजयन्तु :

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
sa: पुनः आरम्भस्य अनन्तरम्

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
sa: प्रणालीस्थिरतां अधिकतमं कर्तुं अनुशंसितम्

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
sa: तत्क्षणमेव
