plasma-disks - en to ar translation catalogue (20 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
ar: سمات ما قبل الفشل <= العتبة

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
ar: أعاد فحص حالة سمارت "DISK OK" لكننا وجدنا أن بعض سمات (الاستخدام أو التعيين المسبق) كانت <= العتبة في وقت ما في الماضي.

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
ar: يحتوي سجل أخطاء الجهاز على سجلات الأخطاء.

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
ar: يحتوي سجل الاختبار الذاتي للجهاز على سجلات الأخطاء. [ATA فقط] يتجاهل الاختبارات الذاتية الفاشلة التي عفا عليها الزمن بواسطة أحدث اختبار ذاتي ممتد ناجح.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Open Partition Manager
ar: افتح مدير الأقسام

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Perform Backup
ar: خذ نسخة احتياطية

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
ar: تعذر الحصول على البيانات. KDED لا يعمل.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
ar: لم يعثر على بيانات صحة الأجهزة S.M.A.R.T.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
ar: يبلغ نظام سمارت الخاص بهذا الجهاز عن المشكلات. قد يكون هذا علامة على فشل وشيك في الجهاز أو تعرض موثوقية البيانات للخطر. انسخ بياناتك احتياطيًا واستبدل محرك الأقراص هذا في أسرع وقت ممكن لتجنب فقدان أي بيانات.

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
ar: <p>لا يبلغ برنامج سمارت الثابت عن حدوث عطل، ولكن هناك علامات مبكرة على حدوث خلل. قد لا يشير هذا إلى فشل وشيك للجهاز ولكنه يتطلب تحليلًا طويل المدى. انسخ بياناتك احتياطيًا واتصل بمصنّع هذا القرص، أو استبدله بشكل استباقي لمجرد الأمان.</p><ul>%1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
ar: يبدو أن هذا الجهاز يعمل بالشكل المتوقع.

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
ar: راقب

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
ar: تجاهل

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Show Details
ar: أظهر التّفاصيل

[ctx: @action:button copies all displayed text]
en: Copy to Clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
ar: اقرأ تقرير سمارت لجهاز التخزين %1

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
ar: مشاكل جهاز التخزين

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
ar: جهاز التخزين <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) على وشك الفشل!

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
ar: جهاز التخزين <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) يظهر علامات على عدم الاستقرار.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
ar: أدِر
