plasma-disks - en to da translation catalogue (13 entries)

[ctx: @title]
en: Storage Device Health Monitoring
da: Overvågning af lagringsenheders helbred

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2020 Harald Sitter
da: Ophavsret 2020 Harald Sitter

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
da: Kan ikke indhente data. KDED kører ikke.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
da: Fandt ingen S.M.A.R.T.-enheder.

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
da: Enheden lader til at virke som ventet.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Partition Manager
da: Partitionshåndtering

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Backup
da: Sikkerhedskopiér

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
da: Overvåg

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
da: Ignorer

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
da: Læs SMART-rapport til lagerenheden %1

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
da: Problemer med lagerenhed

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
da: Lagerenheden <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) oplever sandsynligvis snart nedbrud!

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
da: Håndter
