plasma-disks - en to de translation catalogue (16 entries)

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
de: Im Fehlerprotokoll des Geräts sind Fehlermeldungen enthalten.

[ctx: @title]
en: Storage Device Health Monitoring
de: Überwachung des Datenträgerstatus

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
de: Es können keine Daten abgerufen werden. KDED wird nicht ausgeführt.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
de: Es wurden keine „S.M.A.R.T.“-Geräte gefunden.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
de: Das SMART-System dieses Geräts meldet Probleme. Dies kann ein Zeichen für einen bevorstehenden Geräteausfall oder eine Beeinträchtigung der Datensicherheit sein. Sichern Sie Ihre Daten und tauschen Sie dieses Laufwerk so schnell wie möglich aus, um Datenverluste zu vermeiden.

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
de: Das Gerät funktioniert anscheinend wie erwartet.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Partition Manager
de: Partitionsverwaltung

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Backup
de: Sicherung

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
de: Überwachen

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
de: Ignorieren

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Detailed Information
de: Detaillierte Informationen

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
de: SMART-Bericht für Speichergerät %1 lesen

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
de: Speichergeräte-Probleme

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
de: Das Speichergerät <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) wird wahrscheinlich bald ausfallen.

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
de: Das Speichergerät <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) zeigt Anzeichen von Instabilität.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
de: Verwalten
