plasma-disks - en to et translation catalogue (13 entries)

[ctx: @title]
en: Storage Device Health Monitoring
et: Salvestusseadmete korrasoleku jälgimine

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2020 Harald Sitter
et: Autoriõigus 2020: Harald Sitter

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
et: Andmete hankimine nurjus. KDED ei tööta.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
et: Ühtegi SMART-i toega seadet ei leitud.

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
et: Tundub, et see seade töötab, nagu vaja.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Partition Manager
et: Partitsioonihaldur

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Backup
et: Varundamine

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
et: Jälgi

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
et: Eira

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
et: Salvestusseadme %1 SMART-i aruande lugemine

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
et: Probleemid salvestusseadmega

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
et: Salvestusseade <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) lõpetab tõenäoliselt varsti töötamise!

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
et: Halda
