plasma-disks - en to fi translation catalogue (21 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
fi: Epäkuntoa ennakoivat arvot alle raja-arvon.

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
fi: SMART-tilatarkistus palautti arvon ”LEVY OK”, mutta jotkin (käytöstä kertovat tai epäkuntoa ennakoivat) arvot ovat olleet jossakin vaiheessa alle raja-arvon.

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
fi: Laitteen virhelokissa on merkkejä virheistä.

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
fi: Laitteen itsetestauslokissa on merkkejä virheistä. [Vain ATA] Myöhemmin onnistuneiden laajojen itsetestausten vanhentamat epäonnistumiset sivuutetaan.

[ctx: @title]
en: Storage Device Health Monitoring
fi: Tallennuslaitteiden kunnon valvonta

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2020 Harald Sitter
fi: Tekijänoikeudet 2020 Harald Sitter

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
fi: Tietoja ei voi saada: kded ei ole käynnissä.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
fi: SMART-laitteita ei löytynyt.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
fi: Laitteen SMART-järjestelmä raportoi ongelmista. Tämä voi olla merkki lähestyvästä laitevirheestä tai tiedon luotettavuuden heikentymisestä. Varmuuskopioi tietosi ja vaihda asema mahdollisimman pian, jottei tietoa menetettäisi.

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
fi: <p>SMART-varusohjelmisto ei ilmoita virheestä, mutta osoittaa varhaisia merkkejä toimintahäiriöstä. Tämä ei välttämättä tarkoita laitevikaa mutta vaatii pidempikestoista analyysia. Varmuuskopioi tietosi ja ota yhteyttä levyn valmistajaan tai vaihda se ennaltaehkäisevästi.</p><ul>%1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
fi: Laite vaikuttaa toimivan odotetusti.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Partition Manager
fi: Osionhallinta

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Backup
fi: Varmuuskopioi

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
fi: Valvonta

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
fi: Ohita

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Detailed Information
fi: Yksityiskohtaiset tiedot

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
fi: Lue laitteen %1 SMART-raportti

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
fi: Tallennuslaiteongelmia

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
fi: Tallennuslaite <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) kohtaa todennäköisesti pian ongelmia!

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
fi: Tallennuslaite <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) osoittaa merkkejä epävakaudesta.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
fi: Hallinta
