plasma-disks - en to he translation catalogue (20 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
he: מאפייני טרום כשל <= סף.

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
he: בדיקת המצב SMART החזירה ‚DISK OK’ (כונן תקין) אבל מצאנו כמה מאפיינים (שימוש או טרום כשל) שהם <= לסף מתישהו לאורך ההיסטוריה.

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
he: יומן שגיאות ההתקן מכיל רשומות של שגיאות.

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
he: יומן הבדיקה העצמית של ההתקן מכיל רשומות של שגיאות. [ATA בלבד] בדיקות עצמו שנכשלו בעבר אך הצליחו בהמשך בבדיקות עצמיות מורחבות לא נחשבות.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Open Partition Manager
he: פתיחת מנהל מחיצות

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Perform Backup
he: ביצוע גיבוי

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
he: לא ניתן למשוך נתונים. KDED לא פעיל.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
he: לא נמצאו התקני S.M.A.R.T.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
he: מערכת ה־SMART של ההתקן הזה מדווחת על תקלות. יכול להיות שזה סימן לכשל בהתקן באופק או שאמינות הנתונים הושחתה. יש לגבות את הנתונים שלך ולהחליף את הכונן הזה במהירות האפשרות כדי להימנע מאיבוד נתונים כלשהם.

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
he: <p>קושחת ה־SMART לא מדווחת על כשל, אך יש סימנים מוקדמים על תפקוד לקוי. לא בטוח שמדובר בכשל בהתקן באופק אך נדרש ניתוח למשך טווח ארוך יותר. כדאי לגבות את נתוני הכונן שלך וליצור קשר עם יצרן הכונן או להחליף אותו כצעד מניעתי.</p><ul>%1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
he: נראה שההתקן הזה פועל כראוי.

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
he: צג

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
he: התעלמות

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Show Details
he: הצגת פרטים

[ctx: @action:button copies all displayed text]
en: Copy to Clipboard
he: העתקה ללוח הגזירים

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
he: קריאת דוח SMART להתקן האחסון %1

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
he: בעיות בהתקן אחסון

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
he: כנראה שהתקן האחסון <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) ייכשל בקרוב!

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
he: התקן האחסון <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) מראה סימנים של חוסר יציבות.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
he: ניהול
