plasma-disks - en to hi translation catalogue (19 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
hi: प्रीफेल विशेषताएँ <= थ्रेशोल्ड.

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
hi: स्मार्ट स्थिति जांच ने 'डिस्क ओके' लौटाया, लेकिन हमने पाया कि कुछ (उपयोग या प्रीफेल) विशेषताएं अतीत में कुछ समय पर <= सीमा तक रही हैं।

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
hi: डिवाइस त्रुटि लॉग में त्रुटियों का रिकॉर्ड होता है।

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
hi: डिवाइस स्व-परीक्षण लॉग में त्रुटियों के रिकॉर्ड होते हैं। [केवल ATA] नए सफल विस्तारित स्व-परीक्षण द्वारा पुराने हो चुके असफल स्व-परीक्षणों को अनदेखा कर दिया जाता है।

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Open Partition Manager
hi: विभाजन प्रबंधक खोलें

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Perform Backup
hi: बैकअप करें

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
hi: डेटा प्राप्त करने में असमर्थ. KDED नहीं चल रहा है.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
hi: कोई S.M.A.R.T. डिवाइस नहीं मिला.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
hi: इस डिवाइस का SMART सिस्टम समस्याओं की रिपोर्ट कर रहा है। यह आसन्न डिवाइस विफलता या डेटा विश्वसनीयता से समझौता होने का संकेत हो सकता है। अपने डेटा का बैकअप लें और किसी भी डेटा को खोने से बचने के लिए जितनी जल्दी हो सके इस ड्राइव को बदलें।

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
hi: <p>स्मार्ट फर्मवेयर विफलता की रिपोर्ट नहीं कर रहा है, लेकिन खराबी के शुरुआती संकेत हैं। यह आसन्न डिवाइस विफलता का संकेत नहीं हो सकता है, लेकिन इसके लिए दीर्घकालिक विश्लेषण की आवश्यकता है। अपने डेटा का बैकअप लें और इस डिस्क के निर्माता से संपर्क करें, या सुरक्षा के लिए इसे पहले से ही बदल दें।</p><ul> %1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
hi: यह डिवाइस अपेक्षानुसार काम कर रही है।

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
hi: निगरानी करना

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
hi: अनदेखा करना

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Show Details
hi: प्रदर्शन का विवरण

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
hi: स्टोरेज डिवाइस %1 के लिए SMART रिपोर्ट पढ़ें

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
hi: स्टोरेज डिवाइस की समस्याएं

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
hi: भंडारण डिवाइस <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) जल्द ही विफल होने की संभावना है!

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
hi: भंडारण डिवाइस <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) अस्थिरता के संकेत दिखा रहा है।

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
hi: प्रबंधित करना
