plasma-disks - en to hu translation catalogue (21 entries)

[ctx: @label]
en: Prefail attributes <= threshold.
hu: Meghibásodás előtti attribútumok <= küszöbértéke.

[ctx: @label]
en: SMART status check returned 'DISK OK' but we found that some (usage or prefail) attributes have been <= threshold at some time in the past.
hu: A SMART állapotjelentés „DISK OK”-t jelzett, azonban található néhány (használati vagy meghibásodás előtti) attribútom <= küszöbérték a múltban.

[ctx: @label]
en: The device error log contains records of errors.
hu: Az eszköz hibanaplója tartalmaz hibabejegyzéseket.

[ctx: @label]
en: The device self-test log contains records of errors. [ATA only] Failed self-tests outdated by a newer successful extended self-test are ignored.
hu: Az eszköz önellenőrzési naplója hibabejegyzéseket tartalmaz. [Csak ATA] A sikertelen önteszteket felülírta egy újabb sikeres, a kiterjesztett öntesztek mellőzésre kerülnek.

[ctx: @title]
en: Storage Device Health Monitoring
hu: Tárolóeszközök állapotjelentése

[ctx: @info:credit]
en: Copyright 2020 Harald Sitter
hu: © Harald Sitter, 2020.

[ctx: @info/status]
en: Unable to obtain data. KDED is not running.
hu: Nem lehet lekérni az adatokat, a KDED nem fut.

[ctx: @info/status]
en: No S.M.A.R.T. devices found.
hu: Nem találhatók S.M.A.R.T. eszközök.

[ctx: @info]
en: The SMART system of this device is reporting problems. This may be a sign of imminent device failure or data reliability being compromised. Back up your data and replace this drive as soon as possible to avoid losing any data.
hu: Az eszköz SMART rendszere hibákat jelez. Ez jelenthet eszközmeghibásodást vagy az adatok megbízhatóságának sérülését. Készítsen biztonsági másolatot az adatairól, és cserélje ki a meghajtót amint lehetséges, az adatvesztés elkerülése érdekében.

[ctx: @info %1 is a bunch of <li> with the strings from instabilities.cpp]
en: <p>The SMART firmware is not reporting a failure, but there are early signs of malfunction. This might not point at imminent device failure but requires longer term analysis. Back up your data and contact the manufacturer of this disk, or replace it preemptively just to be safe.</p><ul>%1</ul>
hu: <p>A SMART belső vezérlőprogramja nem jelent meghibásodást, de a meghibásodás korai jelei érzékelhetők. Ez nem jelenti az eszköz azonnali tönkremenetelét, de hosszabb távú elemzést igényel. Készítsen biztonsági másolatit az adatairól, és vegye fel a kapcsolatot a lemez gyártójával, vagy cserélje ki megelőzésképpen a biztonság kedvéért.</p><ul>%1</ul>

[ctx: @info]
en: This device appears to be working as expected.
hu: Az eszköz megfelelően működik.

[ctx: @action/button action button to start partition manager]
en: Partition Manager
hu: Partíciókezelő

[ctx: @action/button action button to start backup program]
en: Backup
hu: Biztonsági mentés

[ctx: @action/button action button to monitor a device for smart failure]
en: Monitor
hu: Figyelés

[ctx: @action/button action button to ignore smart failures for a device]
en: Ignore
hu: Mellőzés

[ctx: @action/button show detailed smart report]
en: Detailed Information
hu: Részletes információk

[ctx: @label description of authentication request to read SMART data. %1 is a device path e.g. /dev/sda]
en: Read SMART report for storage device %1
hu: A(z) %1 tárolóeszköz SMART-jelentésének olvasása

[ctx: @title notification]
en: Storage Device Problems
hu: Tárolóeszköz-probléma

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is likely to fail soon!
hu: A(z) <emphasis>%1</emphasis> tárolóeszköz (<filename>%2</filename>) valószínűleg hamarosan meghibásodik.

[ctx: @info notification; text %1 is a pretty product name; %2 the device path e.g. /dev/sda]
en: The storage device <emphasis>%1</emphasis> (<filename>%2</filename>) is showing indications of instability.
hu: A(z) <emphasis>%1</emphasis> tárolóeszköz (<filename>%2</filename>) instabilitás jeleit mutatja.

[ctx: @action:button notification action to manage device problems]
en: Manage
hu: Kezelés
